pád oddanosti, hnev a rúhanie
Česká dark death/blacková legenda AVENGER nie je až takým svetlým pojmom hlavne u nás na Slovensku. Majú za sebou už 3 dlhohrajúce CDs, vydané pod Breath of Night Records (USA) a Deadgasm Records (USA), ich tvorba vychádza priamo zo srdca temnoty. Kto obdivuje temný český metal vychádzajúci z tradícií MASTER’S HAMMER okorenený o vplyvy DM, napr. MORBID ANGEL, ten by sa mal poobzerať po materiáloch týchto borcov. O odpovede sa postaral Ramus...


Zdar Avenger, práve počúvam zatiaľ váš posledný album "Godless", podľa mňa osobne ide o váš doteraz najlepší materiál...spokojnosť z vašej strany?
Úvodem zdravím všechny čtenáře. Budu teď mluvit jen za sebe když řeknu, že pro mě je tento materiál skutečně nejsilnějším v celé historii AVENGER, určitě s ním vládne spokojenost. Je to hudebně velmi vyvážená deska s tomu odpovídajícím zvukem a celkovým vyzněním.Môžeš napísať ako sa rodil "Godless"? Bol to ťažký proces v porovnaní napr. s "Fall of Devotion - Wrath and Blasphemy"?
Nahrávalo se v Honzově studiu HELLSOUND a tím byla zajištěna určitá komfortnost, na všechno byl čas a nahrávání probíhalo úplně v pohodě. Určitě to bylo daleko víc v klidu než v běžném studiu, kde by nás tlačil čas a peníze… Třeba v případě první verze Fall…” jsme přijeli do studia ne zcela optimálně připraveni a udělali jsme několik chyb. Když jsme týž materiál nahrávali znovu v HELLSOUNDU, nebylo studio ještě na dostatečné technické úrovni. U “Godless” už bylo vše optimální a na výsledku je to sakra znát.

Čo pre vás znamená sound nahrávky? Mali ste predstavu ako má "Godless" znieť, a nakoľko sa vaše predstavy naplnili? Podľa mňa váš najťažšie znejúci album čo mu dodáva dosť Death metalový feeling...
Jasně, tak to album přesně mělo znít a jsem rád že se to povedlo. Je pravdou, že ne všechno je na 100%, ale za zvukem si stojíme, přesně vystihuje atmosféru desky od intra až po poslední tóny “V náručí smrti….”

Snažíte sa o čo najčistejší sound, alebo vám viac vyhovuje špinavšie znenie?
Myslím, že trochu špíny nikomu neublíží… Ne teď vážně, zvuk by měl bejt čitelnej, ale ne až zas moc, to je pak na úkor atmosféry alba, protože pak to zní moc uměle. My se snažíme náš zvuk z koncertů přenést do nahrávky a snad se nám to daří.

Myslíš, že sound môže mat silný vplyv na predajnosť nahrávky? Čo si myslíš o kapelách ktoré sa snažia o čo najgarážovejší zvuk, aby tým kontrastovali voči komerčne znejúcim kapelám?
Myslím, že zvuková kvalita je hlavně v dnešní době důležitá, ale i garážovej sound může bejt dobře a špatně udělanej. Dneska lidi daleko víc posuzujou celkovej zvuk a tím je prodejnost samozřejmě taky ovlivněna. Na druhou stranu vždycky se najdou fanoušci, kteří budou preferovat jen garážovej sound nebo jen čistej sound a podle toho vybírat. Každej jsme naštěstí jinej a to je dobře.

Veľmi sa mi páči nazvučenie bicích, znie to ako z pekla...ako je Venca spokojný so znením bicích?
Jo, spokojenej je, ale měl bys vědět, že na “Godless” ještě nahrával bicí Honza.

So soundom súvisí aj feeling kapely, na koľko je pre vás feeling dôležitý? Musím povedať, že na "Godless" sa mi viažu určité spomienky na obdobie keď som ho začal počúvať, myslím, že feeling vám vyšiel dobre...
Tak to máš úplně pravdu a už jsem to zmiňoval. Je velmi důležitý se trefit do atmosféry desky a myslím, že nám se to povedlo.

Ako sa pozeráš na kapely ktoré už s feelingom neoperujú? Myslím hlavne nové technické Deathové kapely ktoré sa snažia vyčistiť čo sa dá, natrigerované bicie...samozrejme asi tažko si predstaviť napr. posledné CD DEEDS OF FLESH so znením ako mali MORBID ANGEL na "Covenant" :)
Je každýho věc, jak pracuje se svou tvorbou a např. technicky zaměřený deathový kapely by se špinavým zvukem asi moc štěstí neudělaly. Já jsem třeba to album od DEEDS OF FLESH neslyšel, ale “Covenant” je absolutně perfektní. Nikdy nevíš, kdo s čím v budoucnu přijde. 

Ako u vás prebieha práca s písaním skladieb? Potrebujete múzu alebo dokážete vytvoriť skladbu hocikedy? Myslíš, že hudobník potrebuje byť napojený na akýsi ZDROJ vlastného vyjadrenia? Stalo sa vám už, že ste mali obdobie, kedy ste nemohli písať pre nedostatok inšpirácie?
Ten ZDROJ je potřeba vždycky, bez něho to nejde. Pokud má mít skladba nebo text náboj, tak ta můza je fakt zapotřebí. Potřebuješ nějakej ten vzdálenej kontakt, kterej Ti našeptává ……

Kto je u vás najväčší detailista, kto je najviac nespokojný ak skladbe ešte niečo chýba, kto povie že až teraz je to ok?
Jednoznačně Honza, protože on s každou skladbou stráví nejvíc času. Je prakticky 100% autorem hudby a končí vždy až masteringem nahrávky.

Myslíš že zdroje hudby všeobecne sú nevyčerpateľné? Vždy sa dá prísť s niečím novým?
Tak to nevím, právě nedávno jsem o tom přemýšlel. Asi můžeš použít netradiční nástroje, jazyky a zvuky, ale postupy a stupnice nejsou nevyčerpatelný. Na druhou stranu se každej riff dá zahrát 100 krát jinak, každej zvuk použít netradičním způsobem a moderní technika nám asi časem ukáže, co se ještě dá objevit. Uvidíme, no teda spíš uslyšíme.

Yeah, vaše texty sú písané vo vašom rodnom jazyku, rozhodli ste sa hneď od začiatku písať texty v Češtine a bude tomu tak aj do budúcnosti? Nepísali vám fans zo zahraničia, že k vašej hudbe by sa lepšie hodila Angličtina? Kde máte najviac fans?
Rodnej jazyk u nás zůstane jednoznačně dominujícím. Moc lidí sice neví (i když teď se to částečně profláklo), že naše prapůvodní nahrávky byly anglicky, ale ta doba už je nenávratně pryč. A možná by ses divil, ale ze zahraničí jsme nezaznamenali jedinej negativní názor na češtinu, naopak u nás nám spousta lidí předhazovala, že by pro nás byla lepší angličtina, ale my na to… A kde máme nejvíc fans? Pravděpodobně u nás v jižních Čechách.

Odkiaľ čerpáte inšpiráciu pre tvorenie textov? Na koľko si myslíš, že je posolstvo textov dôležité pre hudbu? Počul si už nahrávku, do ktorej ti obsah textu nepasoval?
Ono to je podobný jako s hudbou, v hlavě se Ti motá spousta témat a pak přijde ta správná chvíle a najednou víš, jak to přesně bude a během krátký doby je text hotovej. Inspirace je všude kolem nás, v historii, knihách, v normálním životě. Stačí jen pořádně vnímat vše okolo a zjistíš, kolik je všude démonů a ďáblů atd. Jo a textová stránka je neodmyslitelná, slova s hudbou vytváří atmosféru temnoty, hněvu a rouhání.

CD "Godless" otvára intro, čo môžeš k nemu povedať? Hľadal si konkrétne intro, alebo keď si počul tento úryvok, tak si pocítil potrebu použiť to?
Hledali jsme něco, co by podtrhovalo dojem z textů a když jsme uslyšeli ten kousek, tak už nebylo co řešit, bylo to přesně ono. Pak se to jen doupravilo a výsledek slyšíš na albu.

Čo si myslíš o relatívnosti zla? Napr. existuje niekde človek ktorý sa zaujíma o temnotu, metalovú hudbu ako napr. my...existuje človek napr. vážený Kresťan, prípadne farár a spácha nejaký zločin, dajme tomu vraždu...myslíš, že Kresťan odsúdi skôr metalistu za jeho filozofiu a smer ako poctivého Kresťana ktorý raz pochybil???
Já myslím že ano, že Křestan spíš odsoudí nás jako spojence ďábla a temnoty než křesťana. Asi to ale závisí na stupni řekněme oddanosti víře. Ať se propadnu do propasti pekla jestli se pletu…. 

Dnešná metalová scéna, ak ju tak ešte môžme nazvať sa dosť zmenila...ani sme si nestihli uvedomiť tých pár Nu Metalových kapiel na začiatku a podobných odrôd, dnes je ich veľké kvantum a samozrejme aj ich fans...čo si myslíš o týchto novodobých "metalistoch"?
Já si o nich nemyslím vůbec nic, je mi to jedno a předpokládám, že jim je taky nějakej black nebo death metal úplně ukradenej. Pro mě to není metal a tím to končí.

Ako pozeráš na dnešnú českú metalovú scénu? Ako sa ti páči napr. „Kletba krále Stacha“ od ASGARD?
Ono se to zas tolik nemění, jen u pár starších kapel jako např. DEBUSTROL, TÖRR, ROOT, ARAKAIN, který si pojedou pořád svoje, mají stále dost fans a pak je tu taková podzemní liga všech ostatních, kteří se perou o místo na slunci s větším či menším úspěchem. Jsme moc malá země na to množství kapel. Třeba ASGARD, TROLLECH, PANYCHIDA, MARTYRIUM CHRISTI nebo MORTIFILIA jsou absolutně OK. Uvidíme, kdo přežije!!!!

Dnešná metalová scéna je zaplavená mp3 nahrávkami, myslíš že tento problém je natoľko vážny že môže mať dopad aj na zničenie celej scény?
Myslím, že scénu to položit nemůže. Většina kapel to nedělá pro peníze, ale protože je to baví, mají to jako koníčka, na kterého prostě doplácejí ze svého, ostatně jako jiní lidé na své zájmy. Peníze za cédéčka jsou samozřejmě fajn, když pokryjí třeba náklady na studio. Přínos empétrojek vidím hlavně v tom, že se díky nim dostane metal k dalším lidem, kteří se třeba na základě poslechu muziky na internetu rozhodnou pro návštěvu koncertu a případně i pro koupi originálního nosiče. Na druhou stranu jsou dnes ceny CD nehorázné a nedivím se, že lidi odmítají pálky za cédéčka dávat. I já si občas něco stáhnu, abych byl v obraze.

Kedy uzrie noc sveta vašu ďalšiu radovku? V akom štádiu sa nachádza a na čo sa môžme tešiť?
Letos na podzim. Nahrávat se bude od poloviny dubna opět v HELLSOUNDu, ale už s lepším vybavením. No a můžete se těšit opět na česky zpívané hymnusy v typickém duchu AVENGER s nepatrně odlišnými texty atd. Nebudu prozrazovat víc, pokud vše dopadne v pohodě, tak by se na desce mělo objevit i pár hostů atd. O vydání se pravděpodobně postaráme tentokrát sami. Ukázku z nového materiálu (Rituál hněvu) můžete najít na www.avenger-cz.net.  

Čo ťa ženie stále vpred po tvojej ceste?
To, že AVENGER stále jede, má co nabídnout a hlavně, že nás to pořád baví.

Myslíš, že dnešný svet 21. storočia sa približuje viac k duchovným alebo materiálnym hodnotám? Ktorý smer je bližší tebe?
Nevím, asi spíš k materiální stránce. Já se pohybuju tak nějak mezi, protože bez některých materiálních statků se prostě neobejdeš.

Ok. Toľko je z mojej strany, ak som na niečo zabudol máš priestoru koľko chceš, veľká vďaka za rozhovor, dúfam, že si sa príliš nenudil :)
Já se rozhodně nenudil a snad i čtenáři na tom budou stejně. Užívejte života a vyhýbejte se hlupákům. Za celý AVENGER Vám přeju hlavně hodně dobrý DARK muziky a třeba se potkáme během léta na některém festivalu, pokecáme, něco vypijem Kdyby měl kdokoliv zájem o cokoliv s logem AVENGER, může navštívit naše aktualizované stránky na adrese:  www.avenger-cz.net  a tam si vybrat. Máme nová trika k 15 letům kapely, nějaká cédé jsou taky ještě na skladě a ceny jsou lidové.
                                                                                                Mortuary[home] [interviews] [reviews] [news] [stories] [about us] [beyond the veil] [contact]