[home] [interviews] [reviews] [news] [stories] [about us] [beyond the veil] [contact]
 
 
supmi zničená vízia
Existencia HEAVING EARTH spôsobila v mojom vnútri obrovskú radosť, prvé počutie songu Vultured Vision ma presvedčilo o absolútnych kvalitách tejto novej pražskej kapelky a to že ma už dlhšiu dobu z Čiech veľa kapiel nezaujalo, o to lepšie! Jadro HEAVING EARTH tvoria traja ex-INTERVALLE BIZZARE členovia, ale poviem vám, veľa spoločných bodov tu budete hľadať márne...HE tlačia vysoko otáčkový šialený Death Metalový masaker ako technických tak aj kompozičných kvalít. Na otázky odpovedal Tomáš Stulík, jednoznačne jeden z najlepších grciarov aký sa v Európe vyskytovali, ťažko napísať ešte niečo do úvodníku, všetko podstatné sa dozviete z rozhovoru, takže poďme na to... 


Zdravím Tomáš, no poviem, ty si samé prekvapenie! Tvoja nová kapela nenechala na seba dlho čakať, už dlhú dobu som nepočul z Čiech niečo výnimočné, vaša tvorba bude dúfam tým silným osvieženým na domácej scéne! Ako vznikol HEAVING EARTH?
No zdravíčko kámo! No jako možná že to někoho překvapit mohlo, já se tolik zase netajil, že mi je podobně orinetovaný death metal velmi sympatický, ale trošku jsme měli s mým věrným dvojčetem Tomášem Halamou problém se sestavou. Rád prozradím, že je původně poslední basák IB a najít pro nás kytaristu byl strašně těžký úkol. Tak Tom musel přejít na kytaru což znamenalo nemalé zdržení, abych uvedl věc na pravou míru on byl pravým tahounem do konce INTERVALLE BIZZARE, měli jsme skutečně i skoro složený matroš na desku, ale kytarista prostě nebyl. Tak Tomáš hrál a hrál a já to pověsil na hřebík, co taky můžeš čekat od lidí pokud prostě něco dělat nechtějí? No Jurgen, totiž Jirka Zajíc ( rovněž táhl IB nějakých sedm osm let ) cvičil a hrál s UPRISE a jak je slyšet, cvičil poctivě. No Tomáš pak udělal death metalovou kapelu BRUTALLY DECEASED což je takový druh Švédského old school death metalu, kde s ním hraje profláklá persona Žlababa a nově bubeník Štefi ( PSYCHOTIC DESPAIR, JIG AI a VOH ). No pak bývalý bubeník té kapely přitáhl na zkoušku Patrika, kterému tento old school moc nevoněl a raději chtěl slyšet matroš pro HEAVING EARTH. No ozval se okolo vánoc 2007, že dáme jedno, tak nás Tomáš vzal sebou, teda mě a Jurgena, že si zkusíme zahrát no a teď s Tebou dělám rozhovor.

Pravdepodobne momentálne skúšate nové skladby, vzniká niečo nové, máte už úplne jasno ako má váš štýl znieť? Cítiš rovnaké vzrušenie pri tvorbe nových vecí ako tomu bolo v začiatkoch INTERVALLE BIZARRE?
:-))) No jasně, bude to zatraceně rychlý druh death metalu s vlivy jako MORBID ANGEL, IMMOLATION, HATE ETERNAL + veškerá rohatá death metalová muzika. Nehrajeme si na žádnou originalitu, naším cílem je hrát styl muziky co máme rádi a dlouhou dobu ji sjíždíme. Myslím, že to hovoří za všechno, počkejte na muziku, myslím, že snad nebude zklamání, troufám se tvrdit, že ten styl muziky opravdu cítíme. Vzrušení? No kámo daleko větší, myslím, že toho víme mnohem víc o muzice. Přeci jen pokud něco děláš v šestnácti a dvaceti sedmi nějakou tu zkušenost pak přeci jen máš a věci jsou jinak, jakoby si to neznal.

Chcete prísť s novým soundom a nápadmi za každú cenu? Bude vaša hudba dosť experimentálna alebo sa dočkáme ortodoxnej americkej mutácie Death Metalu?
Experimentální? NE! B je v našem případě rozhodně správně, myslím, že se od nás dočkáte různorodé death metalové rúbanice a o tom to v našem případě je. Nechci hrát žádnej death core, nechci slamovat do phaleluja. Já chci hrát death metal, jsem milovník kapel jako RIPPING CORPSE, MORBID ANGEL, GORGUTS, DIABOLIC, DEAD CONGREGATION, HOUR OF PENANCE a dalších smrtících záležitostí, poslouchám haldu muziky, ale cítím nejlépe toto a myslím, že se na to shodneme v kapele. Dále pokud třeba myslíš větší příklon k originalitě možné to je, přeci jen fungujeme kratičkou dobu a tak je velmi pravděpodobné, že chemie zafunguje k větší originalitě nebo něco tak, ale počítej s vysokootáčkovou rychtou zvanou death metal.

Koľko skladieb máte zatiaľ hotových a ako sa darí pri skladaní? Ako by si presne definoval váš nový sound?
Máme hotových šest skladeb, mimoto máme připravené dva covery. Od koho? MORBID ANGEL. Jaké skladby? To nechme ještě být. Celkově máme dobře 30 minut materiálu, zrovna včera mi říkal Patrik, že má nápady do skladby číslo sedm. Náš cíl je mít co nejdříve matroš na desky, vyrazit na prkna a ukázat lidem jak to s death metalem myslíme. Momentálně máme potvrzenou akci 20.12. v Děčíně. Náš sound? Je to různorodý pekelně orientovaný death metal. Malá perlička máme připravenou i pomalou, snad devítiminutovou věc, docela se na reakce od lidí těším ať budou jakékoli.

Vybrali ste si meno HEAVING EARTH podľa skladby od MORBID ANGEL? Prečo práve tento názov, má to mať niečo spoločné s vašim ťažkým soundom?
Sakra, bouřící země, počkej až to uslyšíš celý, je to jako pořádně nechutnej zlý death metal. Další důvod, MORBID ANGEL jsou králové death metalu, jejich práce si vážíme a je pro nás pocta se jmenovat po skladbě této fenomenální kapely. Další důvod, je to jedna z nejrychlejších skladeb od MORBID ANGEL a celkově v death metalu vůbec. Navíc, co třeba symbolický smysl znovuzrození a novou etapu, kterou tak MORBID ANGEL nastartovali v mé hudební nekariéře, je to prostě symbolický akt znovuzrození...jeden z důvodů, jak vidíš pochopitelných důvodu je mnohem více.

Skladba Vulured Vision je neodolateľne ťažká záležitosť, myslím ťažká znením, čo ma teší, ale ťažká a komplexná aj na počúvanie...zdá sa, že je to definitívna verzia skladby, o čom pojednáva text? Kde bola skladba nahratá?
Jasně, je to zatím definitivní verze sklady. Jestli myslíš komplexní jako dobře složená mám jedině radost, že to tak slyšíš, mám tu skladbu rád, je to naše vůbec první skladba. Text? Vultured Vision je o tom jak ti symbolicky supy trhají vnitřnosti a udělají z tebou zatracenou trosku, na kolik ti to přijde podobné jako některé společenské instituce nechám na Tobě, ale jistě sám víš kam mířím a myslím, že čtenáři také.

Tým som si hneď prihral na ďalšiu otázku...aký bude textový koncept HEAVING EARTH? Ktoré témy ťa najviac oslovujú?
Ups jasně, jsem fascinovaný rozkladem osobností a různými druhy lidského využívání, šíření naprosto debilních myšlenek pomocí idiotský propagandy, myslím, že to všichni známe ať už je to katolická církev nebo kamarádi od třetí říše a jim podobná svoloč. BTW: Concepted Backwards je věnována jednomu knězi jménem Halík, který si moc rád falešně v Brně zpívá před porodnicí, kde se praktikují potraty. Jeho argumentace v televizní debatě byla skutečně něco tak nebezpečně šíleného, že jsem si říkal pane tak to jo! Jinak jak bylo překvapení, když byla v Brně demonstrace za práva gayů, tento pán šel v šiku s nacistickou zvěří. Takže tam někam se budeme ubírat.

Vo vašej zostave figuruje aj Tomáš Halama, čo by si o ňom povedal ako o gitaristovi? Spĺňa tvoje hudobné predstavy po všetkých stránkach? Odkiaľ pochádzajú vaši zvyšní dvaja členovia Patrik Snobl a Jirí Zajíc?
Zatraceně ano! Tomáš je rozhodně nejlepší skladatel s jakým jsem hrál a hraje prakticky nepřetržitě. Ono za tři roky hraní na kytaru hraje sóla jaká v našich skladbách nebyly což je myslím více než výstižné pro jeho zapálení pro věc. ( Abych to upřesnil předtím hrál 8 let + na baskytaru a jako dítě na violoncello ). Patrik toho zkusil od nás asi nejvíc, původně je to nájemná děvka. No snad deset let ho živilo hraní na kytaru a pak si řekl do háje, mě to nebaví a chtěl hrát death metal hrál v kapelách BREAKING BEATS, PROJECT INSANE nebo DYSMORFIA, nějak se nikde necítil, že má skutečný spoluhráče a pak potkal nás, myslím že je spokojen. Jinak taky skvělý kytarista. Jirka Zajíc je třináctiletý bubeník...:-))))) Ne, je to člověk, který má haldu zkušeností, prošel prakticky celou existencí INTERVALLE BIZZARE kam nastoupil v roce 1997 a hrál v kapele až do jejího skonu. Jinak proslul jako hitmaker konzumně grindové formace AHUMADO GRANUJO ( jako kytarista ). Jinak je jeho další formací kapela UPRISE, kde bubnuje a já mu za odměnu píšu texty.

Nová skladba Concepted Backwards je úplne odlišná, totálna víchrica ala HATE ETERNAL. Nemal Jiří problémy pri nahrávaní? Predsa len, v našich končinách nie je takýto štýl búchania moc rozšírený...
No Jiří je založením jemná sypací duše milující popové bubeníky jak George Kollias, Derek Roddy a Flo Mournier. Upřímně problémy nemá, je to skutečně vynikající bubeník docela se těším až se předvede živě, určitě pár mlaďasům vytře zrak a nakopne je do nových dimenzí. Ostatně ve všem, co hrál se snažil podat maximum, na to ho znám opravdu dobře a myslím, že materiál HEAVING EARTH je zatím jeho nejvyšší meta, ale abych řekl pravdu, pořád cvičí a těch šlapáku nahraje denně opravdu hodně. Čili? Myslím, že ještě ukáže pořádnou death metalouvou hru. Rozhodně nechce jít na pódia aby lidi něčím zklamal a připravuje se opravdu svědomitě. V našich končinách je to určitě pro nás nejlepší možný drummer.

Aké máte plány s HEAVING EARTH? Bude to regulárna kapela so všetkým ako má byť? Aké reakcie ste zatiaľ zaznamenali na vaše promo skladby?
Víceméně velmi pozitivní. Samosebou bych v tomto směru měl několika lidem poděkovat a tím prvním bude určitě starej známej válečník Honza Fastner ze zinu www.transcend666.com což je anglicky psaný zine, kde Honzovi sem s něčím pomohu, jinak co říci k tomuto zinu, co třeba brzy on-line rozhovor s bohem extremně metalové kytary Shaunem Kelleym celých 45 otázek od jeho počátků po jeho současnost. Dále skvělá podpora kluků z Itálie od IMPOSER, HOUR OF PENANCE a samosebou nesmím zapomenout na Frenkyho z KILLCHAIN. Bizzaro z www.marastjakcyp.com. Jinak musím zmínit malou myspacovou podporu od jednoho člověka, kterého si moc vážím a je jím Olivier z Liquid of Life, což byl jeden z nejlepších zinů zabývající se death metalem na světě. Taky fans ze Slovenska se dost vyjadřují pozitivně o naší tvorbě, čili stěžovat si do startu skutečně nemám na co. No a Tebe ty kulišáku si podstatě udělal první rozhovor, co dělám:-) Plány? No udělat nějaký ty nahrávky, dostat se ke slušný firmě a pak začít hrát a hrát..o tom muzika vlastně je ne?

Tvoj vokál je značne odlišný od toho čo si robil s IB, nemáš až takú možnosť využívať tak veľa druhov vokálov, neobmedzuje ťa to? Predsa len, pred tým si sa viac vybláznil, hľadal si dlho polohu spevu ktorá by sa hodila k vašej hudbe?
Ne ne, zpěvy se dělají do HEAVING EARTH skutečně jinak, snažíme se maximálně makat jako celek. V základu si myslím, že to bude pěvecky podobně pestré jako IB, ale jinak, prostě je to trošku jiná muzika a co se mi hodilo do IB do HE nesedí, teda mě a proto je to trosku jinak. Nehledám moc polohy, prostě spustím a pak během skládaní postupně věci měním než se dostanu kam potřebuji. Moc vědu z toho nedělám. Jedině se snažím o to, aby to bylo čistě death metalový a trošku chytlavější.

Vo vašej zostave zatiaľ chýba basák, znamená to, že budete pôsobiť ako quartetto? Máte niekoho vyhliadnutého? Nerozmýšľal si chytiť sa basy? :D Neviem si ťa predstaviť so 4 - 5 strunovkou na pódiu...
:-)))) Nic takovýho fakt nebude, basák ze mě nebude. Navíc Tomáš hrál na basu dlouho, myslím, že by mě zabil kdyby to měl poslouchat:-))))))))))))) Hele upřímně nikoho nehledám, ale na nahrávkách basu nahrál Tomáš. Čili nahrávky máme pořešené. Jinak basák ano, jistě by se někdo časem hodil, ale teď zatím ne, myslím, že časem někoho hledat budeme. Nějaký na půl huby zájemci tu jsou, ale je zatím nějak zbytečný řešit. Každopádně takový hráč musí být technicky způsobilej a musí vědět, co chceme my a cítit to stejně.

Myslíte do budúcnosti tak ďaleko, že máte už predstavu aké štúdio by ste prípadne navštívili?
Jasně, jsme dokonce rozhodnutí kam chceme! Nahrávat půjdeme k Otynovi do studia, kde maká www.davosrecords.cz. Otyn je hodně zručnej a v čem je jeho výhoda? Hraje tvrdou muziku a ví, co takový styl vyžaduje a za příznivé ceny. Ostatně naše dvě promo skladby po sejmutí ze zkušebny míchal on. Myslím, že na to, že je to sejmuté na osm stop ve zkušebně a společně s Otynovou prací jsme se dostali nad očekávání slušný zvuk.

Samozrejme sa nedá prehliadnuť vaše ovplyvnenie IMMOLATION, aspoň vo Vulture Vision, aká hudba sa u vás najviac počúva? Počúvate určite aj nedeathmetalové, resp. nemetalové veci, môžeš byť konkrétny?
Maroši ty kulišáku! Kolikrát jsme se na IMMOLATION potkali:-))))) Já je miluju a jinak jsou to moc fajn lidi osobně, jak Bob tak Ross jsou příjemný inteligentní chlápci, jen víc takových! Jako za takový ovlivnění se nestydím, mám tu kapelu rád a 12 let jí poslouchám, patří do mého topu. Čili ovlivnění ano! A hodně! Jasně, mám rád hardcore, myslím třeba věci jako MADBALL, SICK OF IT ALL, BLACK FLAG, ROLLINS BAND, MINOR THREAT. Taky jazz, jsem velkým fanouškem muzikantů jako byl velký John Coltrane, neskutečný Miles Davis, Cannonbal Adderley, bozi klavíru jak McCoy Tyner, Keith Jarrett. Pak mám rád moderní klasiku např. Schoenberga, Schnittkeho, Stravinského...proste je toho halda, mám rád i věci jako NEUROSIS a spousty dalšího. A VOIVOD!

Ako to vyzerá so skúšobňou? Ako často skúšate?
Zkušebnu máme super, na jednom patře máme tři zkušebny ano? Máme tam zázemí jako rodina, paráda. S náma zkouší okolo kamící z DIPHTERIE, IPS a INNER HATE. Jako no, zkoušíme jak máme čas 1-3 týdně, moc rádi bychom hráli častěji, ale všichni makáme po různu v práci a tak je to časově občas náročné, ale dáváme to člověče docela v poho. Před deskou a koncertama bychom mohli tlačit víc.

Myslíš, že Death Metalová hudba sa stále vyvíja dopredu? Dnes je obrovský rozmach Deathcoreu alebo melodeathu ala Švédsko...našťastie stále jestvujú ťažké brutálne kapely aj keď už nie toľko ako v polovici 90tych rokov...
Hele já ty dva trendy nemůžu ani cítit. Nemám tu muziku rád, to je vše, co k tomu povím. Nevím jak moc můžeme mluvit o vývoji, jedno vím jistě, death metalový androš je živý, jen si vem kapely jako HOUR OF PENANCE, DEAD CONGREGATION, IMPOSER, FATHER BEFOULED, všechny hrajou death metal a super a proč by to nemělo jít vpřed, jasně jsou třeba slabší roky, ale death metal rozhodne neumírá, jen mu není úplně nakloněná doba, ale my kvůli tomu nezačneme hrát jako HEAVEN SHALL BURN nebo AS I LAY DYING, jsme death metalová kapela a dobrej death metal moc rádi podpoříme. Vpřed? Ale jasně, jen je víc kapel, občas se to hůř hledá, si vem kolik slušných formací máš na Slovensku. Navíc mám tušení, že pořádných pecek se ještě dočkáme.

Čo pražská scéna? Kedysi bola liahňou kvalitných Deathovín, stále som čítal o vzniku nejakej novej kapely, dnes už nepočuť nič o nových kapelách, môžeš spomenúť nejaké kapely ak sa ešte venuješ tomu hlbšiemu UG...
No nevím, jako death metalu tu proti třeba Košicím moc nemáme v poměru počet obyvatel a kapel:-) Ale jo, něco tu máme, spíš se tu daří grindcoru, bych řekl máš tu JIG AI, ty jsou v kurzu, docela se mezi lidi dostávají PSYCHOTIC DESPAIR, UPRISE budou vydávat desku. Pak jsou POPPY SEED GRINDER, vydávaj desku. Docela nadějná kapelka jsou MINDWORK, to je spíš techno death. ALIENATION MENTAL mají nějaký nový songy a co tak vím, je to opět vetší sypec a mě se ty songy fakt líběj. Pak DESPISE, ty jsou sice spíš z Kolína, ale částečně taky od nás. Počkej, na něco tě bezpodmínečně musím upozornit, to je projekt kam náš Jurgen programoval bicí a je to projekt Sepa z DESPISE a figuruje v tom Franta co hrál lead pádlo v IB a GARBAGE DISPOSAL. Myslím, že ten matroš dost lidem vyrazí dech. Jmenuje se to INHUMAN SUFFERING. Tohle fanoušky IB na 100% hodně potěší.

Spomínaš ešte niekedy na staré časy INTERVALLE BIZARRE? Myslím, že ste mali obrovskú potenciu a veľa ľudí čakalo na full CD, škoda že sa vám to nepodarilo nahrať...
No snažím se hledět spíš vpřed. Jasně, myslím, že na týhle planetě nenarazíš na člověka, kterýho to sere víc než mě jak IB dopadlo, ale? Mám HEAVING EARTH a haldu kontaktů kam náš materiál poslat, vím že máme větší tvůrčí potenciál než IB a to je prostě pravda. Jinak starý časy vždycky mě potěší, když se ozve starej známej jako ty nebo Stano Lastivka s tím, že se mu ten matroš líbí. Jasně tohle je na IB dobrý, nemusím se vším prokousávat znova. HEAVING EARTH je čas budoucí a IB minulost, no jinak už to nebude.

Tak týmto by som rád uzavrel tento rozhovor, ak som zabudol na niečo dôležité tak sa rozpíš, tebe veľká vďaka za zodpovedanie otázok a za záujem o spoluprácu, nech sa darí HEAVING EARTH vo všetkých smeroch!
Myslím, že na 7 měsíců existence kapely si byl obsáhlej až moc:-))) Jasně ja děkuji Tobě a tvýmu zinu nehynoucí podporu brutalní death metalové řezničiny. Bez lidi jako jste Vy by šel celej brutální underground do prdele! Čili Hail to goat! Už se těsím až si dáme pivo a jo, pozdravuj všechny Slovenský maniaky za skvělou podporu a loajalitu death metalový muzice!

Mortuary


www.myspace.com/heavingearthcz