[home] [interviews] [reviews] [news] [stories] [about us] [beyond the veil] [contact]
 
 
Zlé zákutia mysle
Česká DM legenda KRABATHOR má v súčasnosti za sebou vydanie fantastického CD „Orthodox“ (Morbid Records) ktoré bezpochyby veľkou mierou upevní ich skvelé postavenie na svetovej scéne, ale teraz si už prečítajte aké otázky vymyslel Mortuary pre Christophera... (rozhovor z Anguish zine č.3, 99)


V poslednom čase som si všimol že akosi preberáš na seba hovorcu KRABATHOR. V minulosti som čítal samé rozhovory s Brunom a teraz zase od teba. Takisto kontakt na letákoch je na teba...
Všichni máme spoustu vlastní  práce a hodně pošty. Nedá se říci že by někdo dělal míň. Každý pracujeme na jiných věcech a tak by se mohlo zdát že jsem poštu převzal já. Ale i Bruno a Pedro, všichni máme hodně pošty.Nekonečným vzorom pre KRABATHOR je určite VADER. Zaujímalo by ma či si už počul ich poslednú nahrávku „Kingdom“ a ako sa ti páči?
VADER je skvělá kapela a jsme velcí přátelé. Jejich poslední dílo jsem slyšel ale já osobně nejsem velký příznivec remixů ale i my jsme na „Cool Mortification“ s touto věcí experimentovali. Je to záležitost vkusu a chuti.

KRABATHOR patrí medzi najaktívnejšie koncertné kapely u nás a fans vás už mohli vzhliadnuť viac krát. Aj keď to tak na vašich live shows nevyzerá, nemyslíš že niektorí fans by už mohli byť presýtení?
Víme že jsme tento rok hráli strašně moc akcí a mnoho lidí nás mělo možnost vidět několikrát. Máme plán na příští rok trochu s koncertní aktivitou u nás polevit, uvidíme jak se to vyvrbí.

Čo bolo príčinou že živé vystúpenia KRABATHOR mali slabší zvuk?
Někdy jsou problémy s nástrojovkou, někdy s PAčkem. Někdy se to prostě nedá a hlavně kvalitních zvukařů je strašně málo. Mnoho lidí nemá zkušenosti s tvrdou hudbou. Samozřejmě že se snažíme to vylepšovat jak se jen dá, ale je to dost složité.

Väčšina slovenských kapiel ktoré točia v štúdiu Exponent má podľa môjho názoru trochu klišé zvuk. Ako náhle sa tam objavia české kapely (KRABATHOR, DEFLORACE, CEREBRAL TURBULENCY) zvuk je priam ukážkový. Ako si to vysvetľuješ?
Strávili jsme na zvuku nějaký čas, ostatně my jsme se pro Exponent rozhodli až po poslechu dem kapel ze Slovenska. Tomáš Kmeť a jeho pomocníci ví jak dělat death metal a jak to dostat dobře na CD. Určitě je to jen náhoda že s příchodem kapel z Čech se něco změnilo. Taky slovenské kapely znějí odtud velice dobře.

Dočítal som sa že chcete u Morbid Records vydať live video - nahrávku so všetkými oficiálnymi klipmi...
Nebude to jen pouze live video. Budou tam i rozhovory, nějaké shoty, např. z Afriky atd. Chtěli bychom na tom začat pracovat někdy počátkem roku 99 dokud se zase nezačne koncertovat.

Nedá mi aby som sa neopýtal na vaše vystúpenie s DEICIDE. Ako si na to spomínaš? Boli ste s DEICIDE aj v osobnom kontakte?
S DEICIDE jsme hráli ve Vilniusu v Litvě, bylo tam kolem 1000 lidí. Byl to dobrý koncert. Rozhovor jsme vedli jen s bubeníkem po zvukovce. DEICIDE přijeli později z hotelu těsně před vystoupením a krátce po něm odešli takže nějaký velký kontakt tu nebyl.

Nebudem sa ťa pýtať čo si myslíš o kresťanstve, ale opýtam sa ťa na kresťanskú opozíciu. Čo si myslíš o satanistickej filozofii?
Nestudoval jsem nic podobného a proto nechci o tom mluvit. Ve všem najdeš kousek pravdy a lži, ale nemohu ti z přesností vyjádřit co si o tom myslím.

Tvoje texty sú dosť osobné a trochu zahmlené. Treba pri nich viac rozmýšľať aby človek zistil čo si tým chcel povedať...
Rád předávám své myšlenky do hudby a do našich textů. Je to pro mě druh kompenzace pro určité věci. Někdy je to dost složité a někdy texty všichni nepochopí. Snažím se vyjadřovat své pocity, myšlenky a chci poukazovat na určité věci kolem nás. Samozřejmě že fanoušek musí myslet. Každá věc je filosofie.

Si podobného názoru ako ja, že ľudská civilizácia sa rúti do záhuby? Dík za rozhovor a pridaj svoj top 5 plus odkaz pre fans...
Když člověk sleduje televizi tak to tak vypadá. Záleží jen na lidech co se bude dít. Ale je možné že už je to v takovém stádiu že se to nedá zvrátit. Pohybuji se dost často v death metalu a tak: VADER - Sothis, MORBID ANGEL - Blessed Are The Sick, SINISTER - Hate, CANNIBAL CORPSE - Eaten Back To Life, PESTILENCE - Consuming Impulse. Věřím že fanoušci poznají pravdu a lež.

Mortuary