[home] [interviews] [reviews] [news] [stories] [about us] [beyond the veil] [contact]
Pamätám si ešte ako sa raz objavila správa v jednom magazíne, že v Čechách vznikla nová brutal deathová kapela MARTYRIUM CHRISTI v štýle DEICIDE a KATAKLYSM a to bolo najmenej 10 rokov naspäť. Onedlho sa objavilo dnes už kultové demo „Anomalous“, pár rokov na to debut „Reward“. Nasledovala veľká odmlka zabudnutia, už som myslel že o nich viac nebude počuť, lenže prišiel osudný rok 2007 a máme tu konečne nasledovníka „We Will Kill..For You“, čakať sa teda oplatilo. Mimochodom kapela je známa aj organizovaním letného festu Eternal Hate! Odpovedal Karel Tomášek - g, voc.

Zdar, ako sa momentálne darí MARTYRIUM CHRISTI? Predpokladám, že nemáte na pláne veľa koncertov...
Daří se nám dobře, až na ty bolševiky, kteří stále vládnou v této zemi. Naplánováno máme koncertů docela dost, už v této době máme domluvené koncerty až do srpna. V průměru hrajem tak dva koncerty do měsíce. Nejvíce hrajem v České Republice, ale už se nám daří hrát pravidelně i v Německu. Odehráli jsme i pár koncertů na Slovensku a vždy to byly super akce. Pokud by nás chtěl někdo pozvat, tak rádi dojedem.

Medzi oboma vašimi albumami  je veľké časové rozpätie takmer 6 rokov, čo ste v tej dobe robili? 
Může za to především velká vzdálenost mezi námi. Půl kapely je ze Západních Čech a půlka je z Ostravy. Všechno to skorigovat stojí dost času a peněz. Taky nás zabrzdili nemoce a to operace plic a operace ledvin.

Ste spokojní s produkciou
We Will Kill..For You? Reward mal podľa mňa málo nadupaný zvuk. Vymenili ste štúdio aj kvôli tomu?
S produkcí jsme maximálně spokojeni. Spolupráce ve studiu byla velice dobrá a přátelská. Reward jsme tenkrát udělali v rámci našich možností, ale teď jsme se chtěli posunout dál. Proto i důvod ke změně studia.

K novému albumu ste natočili skvelý klip God Bless My Killing. Nebolo ťažké dať ho dokopy? Prečo nie je klip na CD? Je obdivuhodné, že aj také ug bandy ešte točia klipy...
Díky za pochvalu. Veškeré věci ohledně klipu měl na starosti náš manažer Beherit. Nejdříve napsal scénář, potom vyhledal vhodnou lokalitu k natáčení a sehnal rekvizity. Kameraman byl s profi vybavením a původně měl klip i sestříhat. Vše jsme natočili za jeden den. Z natáčení jsme měli velice dobrý pocit, ale zklamání přišlo při prvním zhlédnutí klipu. Kameraman nám dodal absolutní shit a ještě si to vychválil až do nebe. Museli jsme si vyžádat veškerý natočený materiál a sestříhat si to sami. Za to patří velký dík našemu kytaristovi Petrovi, který to vše dal dohromady. Škoda jen, že nám kameraman nedodal všechny záběry, prý se mu někde ztratily.
Má text tejto skladby niečo spoločné s Bin Ládinom? Niektorí ľudia sú na strane Američanov, druhí na strane Iraku. Na ktorej strane ste vy?
Text pojednává o tom, jak každá z bojujících stran si volá na pomoc Boha a pokud budou zabíjet v jeho jménu je vše v pořádku. Text není přirovnáván k určité době, vztahuje se jak k minulosti, tak k přítomnosti a poukazuje na to jak si církev protiřečí a připojí se k jakémukoliv zlu. Nepřikláníme se k žádné bojující straně, tam jde hlavně o peníze.

Kto vám namaľoval námet na obal? Vyberali ste si z viacerých námetov?
Námět vymyslel Beherit. Nejdříve nakreslil návrh a pak ho napadl i název CD. Uplně to z toho obrazu vyplinulo. Když nám to ukázal, tak jsme byli nadšeni. Více návrhů se nedělalo, tohle zabíjelo. Návrh jsme pak nechali překreslit na plátno u jednoho malíře v Ostravě. Na velkém plátně to vypádá skvěle.

Ako je možné, že taká skvelá kapela si musela vydať album sama? Nemali ste žiadne ponuky zo zahraničia? Myslíš, že tretí album dopadne lepšie?
Už od dema Anomalous si vše vydáváme samy, docela to funguje. Nikdo nám do ničeho nekecá a máme vše pod kontrolou. Nové CD jsme se pokusili nabídnout, ale nikdo neměl zájem. Pouze distribuci si vzalo na starosti Nice To Eat Records. Ze zahraničí jsme zatim nikoho neoslovili, máme to v plánu na další CD. Teď jsme udělali nová trika, vše je v prodeji na našich stránkach, CD tam jsou za ceny, které jsou velmi výhodné. Ke každé objednávce dáváme jako bonus DVD s našim novým klipem. www.martyriumchristi.net

Ako by si zrovnal oba vaše albumy, myslíš, že novinka prekonala debut po všetkých stránkach? Ktoré skladby hráš najradšej?
Určitě, byl to náš záměr překonat Reward a se vší uctou si myslíme, že se nám to podařilo. Reward se nám přesto líbí a rádi z něj hrajeme skladby naživo. Nové CD je jeho dravější, rychlejší, techničtější a brutálnější bratr. Hrajeme průřez skladeb ze všech našich nahrávek, žádnou skladbu neupřednostňujeme. Asi taková největší hitovka je Hate to Church z dema Anomalous. Tu hrajeme vždy na závěr koncertu.

Podľa kvality hudby by ste mali byť na tom oveľa lepšie. Kebyže ste z USA, boli by ste snáď viac známi. Ako je možné že ste tak nedocenení?
Protože nejsme pod žádnou velkou firmou, která by do reklamy nacpala velký peníze, bez které to dneska nejde. Vše si hradíme sami a na nějaké reklamní kampaně nezbývají peníze. Taky nikomu nelezeme do prdele a proto bude proces docenění naší kapely delší cesta. A jak všichni víme cesta je prach a štěrk a udusaná hlína.....

Kedy zverejníte na stránke český preklad textov? Mimochodom ako je možné, že nie ste na stránkach myspace?
Na tom se pracuje, bude to v dohledné době. Na M.S. zatim nejsme, ale taky se na to chystáme. Zatím jsme na You tube a Rapidshare.

Ako sa dívaš na fakt, že na svete je okolo 3000 druhov náboženstiev a každé tvrdí, že len ono má pravdu a všetky ostatné sa mýlia? Nie je to smiešne?
Je nám to celkem jedno, ať si každý věří čemu chce. Nesmí to však být zneužito fanatiky a zasranými manipulátory. Lidi jsou jako stádo, lehce se nechávají oblbnout. Používejte svůj rozum a serte na náboženský bláboly.

Biblia tvrdí, že ak ťa niekto prehovára na inú vieru, máš ho zabiť a na inom mieste tvrdí, že vražda je hriech. Môže si Boh protirečiť?
Bibli nenapsal Bůh, ale je známo, že Starý zákon pobízí ke genocidě. Dodnes se pořádně neví kdo tuto knihu napsal. K životu nepotřebujem žádnou knihu, aby jsme se chovali jako lidi. Důležitá je vnímavost k rozpoznání dobra a zla.

Vec o ktorej vie len málokto je, že pápež Gregor I (okolo r.500 n.l.) zakázal bežným ľudom čítať bibliu, lebo by si ju mohli vysvetľovať po svojom. A navyše si katolíci pridali do biblie 6 kníh navyše. Vyplýva z toho niečo?
Nevím co je na tom pravdy, ale jestliže je to tak jak popisuješ, tak je vidět jak si církev dělá co chce a jak se jí to hodí - Manipulation!! Jinak díky za rozhovor a ať se ti daří se zinem.

Storm

 
 
www.martyriumchristi.net
skutočné peklo