[home] [interviews] [reviews] [news] [stories] [about us] [beyond the veil] [contact]
V temných vodách českého undergroundu na nepriehľadnú hladinu vynorila sa ďalšia kvalitná banda o ktorej existencii sme dlho netušili. Sympatickí páni produkujúci zvuky tónov v chaose aj harmónii mi priblížili dianie SCENERY v nasledujúcich riadkoch. Odpovedal Mik (bass).    


Nazdar MIK, v prvom rade nám priblíž históriu SCENERY, nakoľko ste v našich končinách pomerne neznámou kapelkou... 
Takže předně zdravíme čtenáře Hybernedu, jakož i vás, Hyberned samotný. Se SCENERY jsme v loni oslavili již desáté výročí existence. Kapela se zformovala v roce 1994 v Brně a šlo o sloučení muzikantů z jiných kapel. Později se kapela přesunula do Mohelnice, kde působí do dnešních dnů. Koho zajímá historie naší kapely obsáhleji, může nahlédnout na naše stránky www.mybox.cz/scenery , kde se může dočíst více. K dispozici je kronika bandu a nechybí i "dobové" fotky z těch dob.

"The Drowning Shadow Of Mankind" sa zrodil v štúdiu Shaark v lete´97 v trojčlennom zložení. Je to váš prvý výtvor, alebo mu predchádzali nejaké staršie nahrávky? Ak áno, boli štýlovo odlišného zamerania, alebo ste sa vrhli hneď od vzniku na Techno Death?   
"Drowningu" předcházelo demo s názvem "Scenery 96", které obsahovalo, bez dvou skladeb, kompletně skladby právě z "Drowningu". Bylo nahráto v domácím studiu a původně ani nemělo jít na trh, mělo to být promo pro firmy, labely atd.. Mělo ale poměrně dobrý zvuk a byl o něj zájem, tak se začalo, s dobrým úspěchem prodávat..  Co se týče toho stylu. Již od samého začátku šlo o druh muziky jaký můžete slyšet na Drowningu. Jak už jsem se zmiňoval, každý měl za sebou nějaké to působení v jiných kapelách, a proto nebyl problém skočit rovnou do tohoto žánru.

Čo pre vás tento hudobný štýl znamená? Tak ako aj vaša tvorba, celá škatuľka Techno Death je menšinová záležitosť a vyžaduje viacnásobné pozorné počúvanie. Nebojíte sa, že ste sa dali na niečo, v čom vaše hudobné kvality nikdy nebudú docenené? Bola nejaká konkrétna kapela, ktorá vás oslovila natoľko, že ste sa rozhodli hrať takúto náročnú hudbu?                   
Každý hraje to co se mu líbí a co ho baví. Nás baví hrát právě tak jak hrajem, i když jak říkáš, jde o menšinovou záležitost. My jsme takový underground v undergroundu. Ale hlavu si s tím nelámem. Nemáme skladby o třech akordech a rádi si se skladbou při jejím vzniku i na podiu, pohrajem. Jak rádi říkáme je to muzika na dlouhé večery. Je potřeba si album poslechnout vícekrát, aby se do něj posluchač pořádně vžil a všechno si řádně vychutnal. Když už za to ty peníze dá, tak ať to stojí za to. Smích Kdo má rád technickou muziku, jako například DEATH, ATHEIST, CYNIC, DREAM THEATER apod.,  by si měl naše desky obstarat. Tím se ale v žádném případě nechceme s výše zmiňovanými kapelami srovnávat.


Zaujímalo by ma, čo predchádzalo vzniku SCENERY, kde ste hrali predtým a čo vás predurčilo práve ku hre na nástroj, ktorému sa venujete?             
My dva s Lerrym hrajeme spolu již od nepaměti. Aspoň mě to tak připadá. Někdy v patnácti jsme založili kapelu DÉMON, pak přišel SENÁTOR a po SENÁTORu přišla už větší a významnější kapela a tou byl SECTION BRAIN. Tam zpíval a na klávesy hrál náš nynější zpěvák Pěťa, který ještě před touto kapelou hrával v jedné místní kapele. SECTION byla ve své době poměrně našláplá kapela, která mimo jiné poměrně brzy vydala desku u M. A. Bona s názvem "Hospital of Death" a mohla to dotáhnout hodně daleko. Žel osud tomu chtěl jinak. Perlička k tomuto albu, muziku na "Hospital" napsal Lerry a textovou stránku jsem obstaral já. Pak jsme se všichni na nějakou chvilku rozešli, aby se naše cesty spojili v SCENERY. Co se týče ostatních členů, tak bubeník Martin již v šestnácti začal hrát právě ve SCENERY a kromě jedné lokální kapely se věnuje jen a jen nám. A náš nejnovější člen Mišák, toho má za sebou tolik, že bych si asi upsal prsty, kdybych měl všechno vypsat, proto uvedu jen jednu kapelu a tou je olomoucká smečka GODLESS TRUTH. Co se týká toho nástroje tak u mě byla basa jasná volba už od útlého  mládí a proč to vám  neřeknu, protože to už prostě nevím.

Je problém v dnešnej dobe nájsť rovnocenných muzikantov, ktorých baví hrať rovnaký štýl hudby a klape im to aj po ľudskej stránke?      
My tohle zaplať Bůh už řešit nemusíme. Ty problémy jsme ale také měli. Dlouhou dobu, celkem cca 4 roky jsme hráli pouze ve třech, kdy Lerry hrál na kytaru a zároveň i zpíval. Dlouho jsme nemohli nikoho adekvátního najít. Hledali jsme kytaristu, klávesáka, zpěváka, manažera, ale nikdo neměl chuť a možná taky odvahu s námi hrát a spolupracovat. Bylo to těžké období a už bych ho zpátky nebral. I když výhodu to mělo, nemuseli jsme se mačkat v autě. Smích. Lidi co nás tehdy slyšeli hrát pouze ve třech, by teď byli asi mile překvapeni. Dvě hutné kytary, klávesové party a hlavně kvalitní frontman s kvalitním hlasem.

Nahrávka "Philosophy Of Ages..." pochádza z roku 2002. Rozšírili ste zostavu o Petra, ktorý  nahradil Lerryho v speve a taktiež hrá na klávesy. Je podľa vás jeho vokál lepší? Určite sa od Lerryho líši v intonácii a snáď aj v pestrosti. Ako sa k vám dopracoval?            
Kritiky na "Drowning" byly téměř vždy (až na jednu), hodně dobré a když už nám někdo něco vytýkal, tak šlo právě o zpěv. Při dokončovacích pracích na "Philosophy", kdy zpěvy ještě nebyly natočeny nás napadlo oslovit právě Peťu, a domluvit se s ním na tom, jestli by nám nechtěl album nazpívat.  On přišel, poslechl si nás, muzika se mu líbila, skladby se naučil, desku nazpíval a pak s námi zůstal natrvalo. Jeho hlas je silnější, lepší, může si s ním víc pohrát, protože není omezen hraním na jiný nástroj. Na klávesy totiž hraje výhradně vždy jen mezi zpěvem. Lerrymu tato pozice vyhovuje, protože se může věnovat výhradně kytaře. Ale komu se Lerryho zpěv líbil, na koncertech ho může slyšet v pozici doprovodného zpěváka.

Kvôli čomu sa Lerry vlastne vzdal spevu? Je určite ťažké zvládať gitaru aj spev, obzvlášť keď nemáte druhého gitaristu. Bol toto hlavný dôvod?     
Myslím že hlavní důvod byl právě v tom, aby nebyl tím zpěvem tak svázaný a mohl se více věnovat kytaře. Navíc jsme měli stále pocit že přece jenom ve čtyřech to bude zase o něčem jiném. Hlavně na koncertech kdy se většina lidí věnuje právě zpěvákovi a ten zbytek může v klidu dělat tu tolik potřebnou show. No a když Petr přijal nabídku nebylo už co řešit.

Prečo vlastne nemáte druhého gitaristu? Osobne si myslím, že to Lerry zvláda výborne, ale ak by bol šikovný, určite by to nebolo na škodu...       
Druhého kytaristu už máme. Jak jsem už psal je jím Mišák. Přišel k nám po turné s NEGLECTED FIELDS, které jsme odehráli mimo jiné i v pěti vašich městech. Mišák se k nám vlastně přidal v závěru tohoto turné, kdy s námi odehrál dva poslední koncerty a to v Brně a v Praze. V Blave jsme tudíž hráli ještě ve čtyřech. Jak už jsem se zmiňoval, druhou kytaru jsme chtěli dlouho, ale prostě nebyli lidi. Teď je zvuk silnější a hutnější a taky můžeme hrát věci přesně tak, jak jsou na desce. Dřív jsme museli skladby upravovat aby se daly sehrát jen s jednou kytarou, protože na desce byly nahrány samozřejmě kytary dvě.

Zriadili ste si vlastné štúdio, kde sa nahrávalo "Philosophy...". Neboli ste spokojní so Shaark štúdiom alebo??? Určite je to výhoda, menej stresov, neobmedzená možnosť tvorenia... má to aj svoje nevýhody? Využívajú toto štúdio aj iné spriatelené kapely?         
Se Shaarkem jsme byli absolutně spokojeni a nemůžeme proti tomuto studiu ani lidem v něm říct jediné špatné slovo. Dnes už je technika tak daleko a to hlavně díky počítačům, že není velký problém si desku natočit doma sám. Má to , jak říkáš, velkou výhodu v tom, že tě netlačí čas, nemusíš se stresovat kolik tě bude stát den navíc a podobně. Samozřejmě má to i své nevýhody. Ty zkušenosti kluků ze studia nám prostě chybí. Takovou nováčkovskou daň jsme zaplatili v podobě nevýrazných, málo hutných kytar a malé dynamičnosti nahrávky. Další deska, kterou budeme zřejmě opět točit doma, by se měla těchto "porodních bolestí" již vyvarovat. Těšte se, my se těšíme taky. :)

Na "Philosophy..." pozorujem muzikantský posun, ale predovšetkým hráte účelnejšie, je to chytľavejšie, pestrejšie a celkovo som si ho viac obľúbila už na prvé počutie napriek tomu, že celková tvorba sa príliš neodklonila od "The Drowning...". Bol to zámer alebo máš iný názor?  
Musím říct, že tvůj postřeh je víc než přesný, klobouk dolů. "Philosophy" jsme chtěli udělat jinak než "Drowning". Nechtěli jsme natočit dvě stejné desky. Vyvíjíme se a s námi i naše muzika. A bylo by i zbytečné mít dvě identické desky. Chtěli jsme se tentokrát víc zaměřit na práci s aranžema, dát do skladeb míň riffů, aby skladby byly přehlednější, ne tolik složité, ale zároveň aby neztratili nic z techničnosti, dravosti. Taky jsme ubrali mírně na tempu, ale samozřejmě jsme se snažili zachovat si naši tvář a poznávací znaky SCENERY. Teď to možná vypadá, že šlo o  nějaký kalkul, posun ke komerci, nebo k vyšším prodejním číslům, ale byl to spíš náš posun v myšlení a skládání nové muziky. Ostatně naše nová deska, kterou teď připravujeme, bude zase trochu jinde než desky předcházející. Myslím že se máte na co těšit a my se už teď těšíme na tvůj komentář k ní.

Tiež kladiete väčší dôraz na atmosféru ako takú. Spôsobil to príchod Petra alebo to bol prirodzený vývoj?         
Určitě to šlo ruku v ruce. Jednak to byl, jak už jsem řekl, záměr dělat skladby trochu jinak, no a pak samozřejmě příchodem klávesisty se otevřel nový prostor pro další nástroj, další nápady a nálady. Muzika na "Philosophy" byla už hotová když Peťa přišel, a klávesám, i když se s nimi už počítalo, nebyl dán nijak zvlášť velký prostor. Teď v nových skladbách už dostanou prostoru více, ale nebojte se doom hrát nebudeme.

Postrehla som niekoľko až orientálnych stôp, napr. v rovnomennej Philosophy Of Ages, kde tiež odznejú až Dreamtheatrácke klávesy. Odkiaľ vanie vietor? Žeby následok dnešnej doby, kedy sa na scénu vracia progres?      
Kdyby se vracel progres, tak to by jsme byli rádi. Možná by si nás už někdo pořádně všiml :) Jak už jsem zmiňoval, klávesy jsou hodně o náladách, pocitech, atmosféře, takže většina kapel toho využívá právě tímto způsobem a my samozřejmě nejsme vyjímkou. Proto ta spojitost či podobnost s jinými kapelami.         

Vyšaleli ste sa v inštrumentálke Temple Of The Sun. Čo vás k nej inšpirovalo?
No jedna věc byla jasná, věděli jsme, že nějakou instrumentální skladbu by jsme mohli udělat, ale neměli jsme žádný materiál. Nakonec závěr nahrávání byl natolik hektický a vše bylo dost narychlo že nám zůstala jedna skladba ke které se nám nepodařilo zpracovat text. Tak jsme ji nechali jako instrumentální věc a trošku jsme si pohráli s aranžemi, aby to mělo trošičku jinou strukturu než naše normální skladby. Lerry si nakonec pohrál se samplama a bylo hotovo :o)). Nemohu ale říct, že by jsme se nějak zvlášť jak říkáš " vyšaleli" to nějak přišlo samo s těmi aranžemi. (No teraz mi asi nik neuverí, ale pôvodne som sa chcela opýtať, prečo táto skladba nie je inštrumentálna, keďže asi prvá polka by kľudne mohla byť plnohodnotnou skladbou s textom, ale druhá polka ma donútila změniť otázku :) pozn. Moony)

Na oboch CD zazneli kostolné zvony. Taktiež názvy songov niečo naznačujú, tie má na svedomí Fera, tak von s tým, o čom pojednávajú?                                                                                           
Překlady textů jsou v bookletu, takže si každý může udělat svůj názor na naše texty sám. Fera je excelentní textař a jeho texty dodávají naší hudbě další rozměr. Jsou stejně složité jako naše muzika a člověk si je musí párkrát přečíst , aby se do nich vžil a pochopil je. Za těmi zvony nic konkrétního nehledej, jde jen o dotvoření dané atmosféry a nálady. S vírou jako takovou nemáme nic společného, i když v textech se o ni párkrát otřeme.

Logo SCENERY a ATHEIST majú určitú podobnosť, určite aj hudba, občas počuť SADIST... Keďže je éra návratov, myslíš, že sa tieto bandy raz vrátia na výslnie? Najnovšie sa chystá k reinkarnácii AT THE GATES: )                                                                                                  
Nic jiného si ani nepřejeme. Vidět hrát naživo ATHEIST, SADIST to náš velký sen. Nedej Bože si s nimi zahrát. Bohužel, tato přání zřejmě zůstanou pouze ve sféře snů a utopie. Tyto kapely neměly nikdy na růžích ustláno a myslím, že se to, bohužel, ani v budoucnu měnit nebude. Každopádně je to velká škoda, že takové kapely už nehrají, nekoncertují a netvoří nové desky. Ale jak praví jedno moudré přísloví: "Nikdy neříkej nikdy".

Ako je vôbec možné, že kapela vašich kvalít ešte vydáva CD na vlastnú päsť? Chcete mať všetko pod kontrolou alebo sa o vás vydavateľstvá nezaujímajú? Napr. naše vydavateľstvo Metal Age pomerne často vydáva aj Techno Deathové bandy...                                                                        
Mít všechno pod kontrolou je sice dobrá věc, ale klade to na muzikanty spoustu nároků a úkolů . Ty pak zdržují od hraní, skládání, prostě od další tvůrčí práce. Proto by jsme uvítali, kdybychom novou desku mohli svěřit do rukou někomu, kdo by se o ni 100% postaral. Postaral se o pořádnou propagaci, distribuci apod.. My by jsme se tak mohli věnovat jen a jen muzice.  Pravda je i to, že se o nás vydavetelství nijak zvlášť nezajímají. Nehrajeme komerční styl muziky, tudíž z naších desek nikdo, kdo se ohraničuje jen na náš trh, moc peněz nevydělá. A o tom to je. Nás by musela vydat firma, které má své trhy i mimo naše hranice. Hrajeme "úzce-profilový" druh muziky, který poslouchá a je ochotno koupit , řekněme 5% posluchačů. A pokud se někdo omezí pouze na prodej u nás, tak z toho mít moc peněz samozřejmě nebude.               
   PS:Kdybys potkala n
ěkoho z Metal Age, tak je pozdravuj a můžeš se jich zeptat jestli nás nechtějí vydat. Tak si můžeš udělat názor vydavatele na vydávání menšinových žánrů přímo z první ruky. :)

Ako je to s vami a koncertovaním? Keďže často brázdime koncerty aj fesťáky, je dosť zvláštne, že sme vás zaregistrovali až minulý rok v Blave s NEGLECTED FIELDS, kde ste nás milo prekvapili! Ako sa vám s nimi hralo? Chystáte nejaké koncertíky napr. na leto?                                          
S klukama s NEGLECTED se hrálo výborně. Jsou to super muzikanti i super lidi. Koncertujeme tak často jak lidi a pořadatelé chtějí. Letos jsme mírně omezili hraní v zimě, protože jsme se chtěli věnovat přípravě skladeb na novou desku, ale v létě začne klasický kolotoč letních festivalů, který nemine ani nás. Co se týče hraní u vás na Slovensku hráli jsme tam zatím zhruba tak šestkrát -sedmkrát, proto jste nás asi ještě neslyšeli. Ale nevidíme žádný problém to napravit. Jestli bude zájem ze strany slovenských pořadatelů, klidně a rádi přijedeme. 

Kedy môžeme očakávať nový matroš a bude pokračovať v určenom smere alebo chystáte nejaké odklony a nové prvky?
Jak už jsem naznačil, nový materiál připravujeme a na podzim bychom ho rádi nahráli a vydali. Už máme hotových pět skladeb a další dvě máme rozdělané. V létě bychom chtěli mít vše hotové, abychom to v klidu a pohodě mohli natočit. Dvě skladby už i prezentujeme na našich koncertech, takže kdo je slyšel už si může obrázek o nové desce udělat. Nová deska bude zase trochu jinačí než deska předchozí, ale nějaký velký odklon nečekejte. Mezi první a druhou deskou byl mírný rozdíl a v tom bychom chtěli vytrvat s každou naší novou deskou. 

Vďaka za rozhovor, prajem veľa úspechov s kapelou. Ak som na niečo zabudla máš slovo a pridaj svoj Top 5:                                                                                                                                           
DREAM THEATER, DEATH, ATHEIST, ARAKAIN a stará tvorba skupin METALLICA, SEPULTURA. Vám taky hodně úspěchů a pohody, a někdy na koncertě SCENERY, ahoj.              
Ješt
ě dovětek : sestava kapely je :
Petr - Zp
ěv ,klávesy
Lerry - kytara
Mišák - kytara
Mik - basa
Martin - Bicí   
                                                         Moony


        
 
 
Pod povrchom