[home] [interviews] [reviews] [news] [stories] [about us] [beyond the veil] [contact]
 
 
Posledným rozhovorom nášho špeciálneho letného a domáceho čísla Necrosphere zošitu je brnenská Black Metalová legenda ASGARD. Na túto kapelu si pamätám ešte zo skorých 90tych rokoch, bolo to niekedy v roku 1995, kedy som si prečítal recenziu na ich prvé demo „Čachtická Paní Hraběnka Bathory“ v nejakom vtedajšom Metalovom periodiku. Od tejto chvíle som si ich meno pamätal a názov dema ma samozrejme uchvacoval. Pretieklo už veľa vody, prešlo veľa temných nocí a táto legenda od vtedy stihla pripraviť 4 veľké albumy. To čo je na Asgard výnimočné, že si ich jednoducho zapamätáte, ich štýl hudby je silné návykový a svojský, taktiež pódiová prezentácia či Míruv svojský štýl spevu, prízvuku. Je to vôbec prvý rozhovor, čo sme za tie roky s ASGARD pripravili, tak si ho užite. Na otázky odpovedal Míra Horejsek (vox).


Zdravím do tábora ASGARD, na začiatok by ma zaujímalo prečo ste sa pomenovali práve ASGARD, má tento názov pre vás zvláštnu symboliku? Navyše vaše logo je vašou značkou už od počiatkov, kto je jeho autorom?
Asgard zdraví Necrosphere  webzine a všechny jeho fanoušky a čtenáře.
S názvem Asgard jsem se poprvé setkal v severských mitologiích. Má to význam jako sídlo severských bohů, což mě tenkrát velmi zaujalo protože jsem na straně obžaloby křestanské církve, pro kterou pohanští bohové byli dáblové... Tak jsem je okorunoval na arcidábly, tedy sídlo severských arcidáblů. Bylo to pro mě velice uspokojivé pro pojmenování kapely. Tím v Brně vznikla nová formace Asgard a psal se rok 1987.Vznik kapely sa datuje až do hlbokého roku 1987, no vaša prvá oficiálna nahrávka „Čachtická Paní Hraběnka Bathory“ vyšla v roku 1995. Čo bolo v tom priepastnom období?
Přesně tak, Asgard vznikl už v roce 1987 a krátce na to jsme ve zkušebně nahrávali první skladby (cesta k dáblu), které jsme šířili všemi možnými způsoby mezi naše fanoušky. Později se podařila nahrát o něco kvalitnější nahrávka live z koncertu. Po tomto počinu v roce 90-91 Asgard natočil v Moravských budějovicích Hraběnku Báthory, jejiž záznam se nedochoval, protože originální nosič, z kterého se nahrávka kopírovala, se omylem dostal do prodeje. Někdy z legrace říkám, že jsem ho propil. Tak bylo zapotřebí tento materiál natočit, v roce 1995 jsme Hraběnku natočilli znovu ve studiu Filipa Jančíka. A ta nová verze byla co do zvuku tehdy nesrovnatelně lepší.

Dokážeš si ešte po tých rokoch spomenúť na totálne začiatky, s akou ideou bol ASGARD založený, čo bolo hlavnou filozofiou kapely a na koľko sa jej držíte dodnes?
Samozřejmě dovedu si vzpomenout, je to dítě, které jsem vypiplal, na to zapomenout nejde. Totální začátek Asgardu mě budete těžko věřit a ti mladší už vůbec ne. Začínali jsme na doma vyráběných kytarách, se snímači na španělské kytary, bubny z hrnců, místo činelů napařovače na knedlíky, aparáty z historických rádií nebo gramofonů a můj první mikrofon jsem si vyrobil z domovního telefonu a zkušebna vyzdobena pentagramem a obrácenými kříži. Dnes už se mi tomu také nechce věřit a přesto jsme v té době složili skladby např.černý stín nebo bezmocné nebe. A byli jsme zároven schopni hrát velké koncerty, ale i kluby.

Z môjho pohľadu patríte medzi najortodoxnejšie a najkultovejšie bandy v Čechách, je jasné, že vaše prvé Demo znelo trošku inak ako to, čo hráte dnes, ale keď sa na to pozrieme všeobecne, hráte si stále to svoje a váš štýl ste si zachovali dodnes v porovnaní s inými starými kultovými českými kapelami. Je pre vás dôležité si držať vlastnú tvár, mať autentický odtlačok podľa ktorého budete vždy rozpoznateľní?
Děkuji za tuto otázku. Ten punc, který Asgard má, je zřetelný a na první poslech rozpoznatelný. Přesto každá deska je jiná. Já jsem spokojen, že je Asgard takový, aniž bychom ho záměrně tlačili jinam....prostě má svoji tvář a zřejmě to co máme na mysli v nás nehasne.

Ešte by som sa zastavil pri vašom prvom deme, kde ste si vybrali práve tematiku Alžbety Bathory. Pamätáš si ešte na nejaké detaily ohľadom tohto rozhodnutia? Pre nás je to výnimočné v tom, že bývame neďaleko tohto miesta a dokonca naše mesto kedysi patrilo pod čachtické panstvo. Stále ťa fascinuje príbeh Grófky a jej temných činov?
Kde jsem vyhrabal toto téma, tak to těžko říct. Ale asi ten příběh je tak fascinující a snad všude známý, že nelze se s ním v životě nepotkat. Přečetl jsem snad tehdy všechny dostupné materiály a podnikl se členy Asgardu výpravu na Čachtický hrad... Ztrávili jsme tam dvě noci a zrovna byl měsíc v úplnku...Panovala tam magická atmosféra. Příběh Báthoryčky je pro mě navždy fascinující záležitost. Po návratu do Brna vznikl náš hudební materiál, který jsme museli lidem hrát deset let pořád do zblbnutí...Oni to milovali.

ASGARD bol vždy kapelou originálnou, nie že by ste vyslovene vytvorili niečo tak novátorské, alebo vizionárske ako kedysi Venom, alebo Bathory, ale je dosť ťažké vás prirovnať k akejkoľvek Metalovej legende. Tvoj vokál, vaše texty, gitarové riffy, vlastný spôsob harmónii v nich, atmosféra, všetko je to vaše vlastné a to vám už nikto nevezme. Čo pre vás originalita znamená?
Tak tato otázka je tak trošku pochvala i pro ty co Asgardem prošly a něco v něm zanechaly. Hrajeme od začátku vlastní originální skladby a tomu i nadále. Nedovedu si představit, že to bude jinak, v případě Asgardu ani jinak nejde...

Ako by si zaškatuľkoval to čo hráte a vždy ste aj hrali? Väčšina fans sa zhodne, že je to proste český Black Metal, s čím sa dá súhlasiť, no stopy po Heavy Metale, alebo Thrash Metale sú tiež zjavné. Mohol by si napísať ktoré kapely ste vždy mali v úcte, tie ktoré mali vplyv na to čo stále robíte a na ktoré nikdy nedáte dopustiť?
Já jsem Asgard přestal škatulkovat ..prostě je to Asgard. Přijde mi to příliš zavazující, když si v tom každej může najít to co hledá. A chceme dát dobrému nápadu průchod a nemyslet na to jestli to někdo označí stylem, který ho napadl v hlavě právě před minutou.. Určitě máme svoje mantinely, které se nepřekračují. Každá nová věc je dnes vyzrálejší a určitě se těšíme na další desku a škatulka bude zase jen Asgard...

Pri každej nahrávke ASGARD je najdôležitejšia atmosféra, vaša hudba bola epická už od počiatkov. Keď počúvam vaše albumy, vždy je vo mne pocit, že v tej hudbe sa odohráva príbeh, vždy to má začiatok, jadro, koniec, gradáciu, napätie, akoby som čítal knihu. Niečo podobné ako napr. u King Diamonda, myslím, že aj toto je vaše špecifikum...
Je to dáno těmi nápady, já to chtěl dělat tímto způsobem od začátku a měl jsem zároven i štěstí na skvělé skladatele se kterými se dařila naše díla dostat na svět.

Keď počúvam texty ASGARD, je mi jasné, že ste ponorení do histórie, väčšinou si vyberiete nejaký príbeh z minulosti, temný, silný. Nakoľko sa zaujímate o históriu? Ktoré obdobie dejín máš najradšej a ktoré udalosti ťa vždy najviac oslovovali? Podľa čoho si vyberáte námety na texty? Sú všetky vaše albumy po tejto stránke koncepčné?
To je několik otázek hned najednou, ale pojdme na to...O historiii se zajímám všeobecně od začátku, nejen lidstva,ale až po to co se dějě i dnes. Zajímám se i o další vědní obory...Je to propojené s celou mojí bytostí. U Asgard s tématy se zatím pohybujeme v evropském středověku, je potřeba připomínat, jak se tu svatá církev chovala a nepromíjet a neodpouštět co prominout a odpustit nejde a tak se i ponaučit... Což jde lidu těžko, právě díky této instituci. Také jsme se dostaly do mystického světa ve zlověstných časech, které nám napsal Big Boss. Ke koncepci alb.....všechny takové nejsou. Ted mě napadá, že Asgard je obsahově v každé věci o něčem jiném, ale ani takovým skladbám se nebráním, protože v jejich obsahu je jejich příběh. Jistě zajímavých námětů na historických základech je hodně. Ale lze napsat i smyšlený příběh a taky může přijít s nápadem někdo z venčí a posadíme se z toho na zadek..

Ako vnímaš všeobecne českú Metalovú scénu, alebo len konkrétne Black Metalovú? Cítite sa byť jej súčasťou? Určite máte veľmi dobré vzťahy s Root. Ktoré ďalšie kapely sú pre vás dôležité? Myslíš si, že značka českého Metalu existuje, niečo o čom by sa dalo povedať, že je typické pre českú scénu?
Nejen českou, ale metalovou scénu vnímám dobře, je živá a potentní a máme tu opravdu skvělé kapely. Ted bych ani nešel do škatulek, protože je to všechno spojené do jednoho celku v oblasti metalu. My ho vytváříme také a určitě jsme součástí této scény, když ji tvoříme tak dlouho a s námi je také vytvářejí další skvělé kapely, které jsou samozřejmě také důležité na naši metalové scéně.

Dokázal by si sa s odstupom času pozrieť na všetky vaše diela a zhodnotiť ktorý mal aký ohlas u fans? Je niektoré dielo, ktoré bolo vyslovene vyzdvihované pred ostatnými ako kultové medzi fans?
Já je miluji všechny a pohlížím na ně moji srdeční optikou, jako na skvělou záležitost. Každopádně Hraběnka Báthory měla ve své době velký ohlas, který doznívá dodnes, ale tak podobně to může postihnout poslední skvost Una maqina infernale, která mě nepřestává příjemně překvapovat.

Asi trochu predčasná otázka, predsa len „Una Maquina Infernale“ je vonku ešte necelý rok. Ako to vyzerá s prípadným novým materiálom? Bude to znova typický ASGARD so všetkým čo k nemu patrí? Máte už nejaké nápady po hudobnej, alebo koncepčnej stránke?
Předčasná sice je, ale určitě naše posluchače nehodláme zklamat a Una maqina není na dlouhou dobu poslední deska. V horizontu 2-3 let bude na světě další naše zajímavá deska pro kterou už připravujeme živnou půdu,..Víc zatím nechci prozradit a před nedávnem z našich řad odešli basskytarista, který se chce věnovat svému cirkusu Ybca ve kterém vystupuji i já a dále naše řady opustil kytarista. To ovšem nemá vliv na chod Asgardu a naplánované koncerty a další aktivity. Tím můžu vyvrátit příběhy o konci Asgardu..ten se zatím nechystá..  přesto kdo má zájem o posílení našich řad, tak se může přihlásit.

To by bolo z mojej strany všetko, vďaka za toto zaujímavé interview. Ak som na niečo dôležité zabudol, môžeš to pre fans napísať, ešte raz vďaka za zodpovedanie mojich otázok a ASGARD prajem ďalšie kreatívne roky do budúcnosti...
Asgard děkuje za rozhovor a přejeme vašemu webzinu mnoho fanoušků a zajímavých témat. Za Asgard, Míra Horejsek.666http://bandzone.cz/asgardMíra
                                                       21. 8. 2018 Mortuary
 
interview
Dědictví čisté mysli