Mír v harému smrti
S AVENGER sa stretávame pri rozhovore už druhý krát, minule to bolo k ich tretiemu albumu „Godless (...Assuming The Throne of Immortality)“, no ubehlo od vtedy pár rokov a chlapi sa hlásia s novým albumom „Mír v harému smrti“. Tento krát však ich novinka nevychádza cez label Deathgasm Records, ale pod vlastnou značkou Hellsound Productions, ktorý vedie sám Honza Kapák. Nové CD ma absolútne znova presvedčilo osloviť kapelu a opýtať sa ďalšie veci týkajúce sa kapely, ale aj samotného obsahu nahrávky. Tento krát sa odpovedí nezhostil Ramus, ale Honza (drums).Zdravím AVENGER. Naposledy sme sa stretli pri rozhovore pri príležitosti vydania abumu „Godless (...Assuming The Throne of Immoratlity...)“ čo bolo už dosť dávno. Odvtedy máte za sebou už 3 ďalšie albumy a z toho najnovší je úplne čerstvý, ale ten čas letí, že? Máte stále rovnakú radosť po vydaní albumu, stále pociťuješ silnú eufóriu a očakávania?
I my zdravíme a děkujeme za prostor! Upřímně řečeno, já už poslední dobou při vydání alba pociťuju zejména úlevu, že jsem konečně dospěl do stádia, kdy se desku nestydim poslat mezi lidi a mam to z krku. Jsem v hudbě a zejména v otázce zvuku poměrně detailista a snažím se dosáhnout co nejlepšího výsledku. A když vlastníš nahrávací studio, tzn. nelimitujou tě ani čas ani peníze, velmi lehko se z toho stane past a měsíce sviští, ani si nevšimneš jak.... Takže jsem v první řadě rád, že jsme desku konečně dodělali. Samozřejmě se dostaví i euforie a pýcha, očekávání taky.... I když popravdě řečeno, za ty léta už víme, s čím jsme přišli na trh a málokdy se stane, že by mě nějaká reakce na novou desku zaskočila nebo překvapila.... Všude nás chválej, už je to docela nuda (teď mě hlavně prosimtě neber vážně haha).V čom vidíš hlavný rozdiel v tom, keď ste vydávali vaše prvé albumy a dnes? Spomínaš si ešte na vydanie „Shadows of The Damned“? Predchádzali mu nejaké komplikácie, alebo ste ešte nemali toľko skúseností a spravili možno nejaké chyby? Mimochodom tento váš debut je už zrejme definitívne vypredaný. Myslíš, že sa niekedy dočká reedície?
Vzpomínam. To byla moc hezká doba. Tenkrát se nám povedl celkem husarskej kousek, podepsali jsme jako první česká metalová banda smlouvu s vydavatelstvím ze zámoří, a to jsme tenkrát v podstatě ani regulérní kapela (vícečlenná, koncertující) nebyli.... Byli jsme na všechno sami jen s bráchou. Vydání proběhlo relativně hladce.... pokud se paměť neklame, samotná výroba se sice protáhla o několik měsíců a tenkrát jsme se z toho hroutili..... no dnešní optikou je to spíš k pousmání. O žádných velkých chybách nevím, myslím si, že všechno klaplo, jak mělo... Jasně, poslední press CD vyšel v r. 2001 v Německu. Nerozbalený nový CD už asi seženeš těžko, ale co jsem tak koukal, různě na bazarech se to dá sehnat relativně snadno a za normální peníze. Ohledně reedice.... nemyslím si, že by to byl takovej kasovní trhák :-).

Od začiatku je vaša kapela spájaná s antikresťanskou filozofiou, smrťou, vaše texty boli vždy inteligentne spracované, mali myšlienku, neboli strohé a primitívne podané, mali v sebe až filozofický rozmer. Ako sa pozeráš na vývoj vašich textov od vašich počiatkov do dnes? Beriete texty rovnako vážne ako hudbu, alebo je hudba prvoradá?
Rozhodně texty bereme vážně, kapely, který nemaj smysluplnou lyriku jsou pro mě osobně jen poloviční. Samozřejmě jiný texty napíše puberťák v patnácti a jiný týpek ve středním věku před čyřicítkou. Myslím si, že všechny naše texty maj hlavu a patu a těší mě, že si to myslíš taky (děkujeme), nicméně se vyvíjely od revoltujícího a v podstatě útočného antikřesťanského sdělení směrem k více osobním polohám a v dnešní době jsou už texty namířeny daleko víc dovnitř než ven k publiku. Texty na poslední desce jsou dost osobní a psal jsem je hlavně pro sebe, bez ohledu na to, jestli někdo porozumí, či nikoliv. Když se prokousáš vší tou smrtí a nihilismem na straně A, dokonce mě můžeš přistihnout, že v závěru desky mířím k v podstatě pozitivní pointě. Chrlení bubáků nás pomalu ale jistě  opouští :-). 

Novinka „Mír v harému smrti“ disponuje dosť moderným zvukom, plným, vyváženým, organickým, pritom ste zachovali atmosféru a temnotu v ňom. Ako prebiehalo nahrávanie a samotné korekcie, mix? Ako dlho sa novinka nahrávala a ako dlho trvali zvukové úpravy? Vylepšili by ste ešte niečo?
Jo. Nejradši bych to smazal a nahrál znova. Ale to by mi z toho už asi jeblo :-). Deska vznikala komplet v mým studiu HELLSOUND. Náběr pochází z roku 2014 a od tý doby jsem studio dovybavil a naučil jsem se spousty fíglů a s náběrem nejsem z technickýho hlediska spokojenej. Sral jsem se s mixem/masterem s přestávkama skoro tři roky.... a nakonec si myslím, že to hraje hodně dobře. Jinak s povděkem můžu potvrdit, že jsme chtěli, aby deska zněla tak, jak řikáš. Snažím se ve studiu produkovat organické a přirozeně znějící nahrávky (takže například už skoro dva roky vůbec netriggeruju bicí), vše je na desce živé, ale zároveň jsme chtěli aby byla deska nabušená a brutální. Tvoje slova potvrzují, že se nám to snad povedlo. To jsme opravdu rádi.

Z môjho pohľadu mal už od počiatku AVENGER svoju vlastnú tvár, nikdy ste nevyznievali ako nejaká iná kapela, čo je častý problém mnohých českých, alebo slovenských kapiel aj väčšieho mena. Je perfektné, že zniete česky, ale nie ako niekto iný. Niekto vás možno prirovnáva k Master´s Hammer vďaka českým textom, alebo tympanom. Čo pre vás znamená originalita?
Nevím jestli jsme tak svojský a originální jak posuzuješ, to ze svý pozice nedokážu objektivně posoudit. Já jen vím, že při tvorbě nikdy nikoho vědomě nekopíruju, nechci znít "jako někdo" a skutečně se snažím aby to byla "moje" muzika.... Nakolik se mi daří, to ale opravdu nevim. A čo si predstavujem pod takým slovom "originalita" :-) ? Originální je ta hudba, která hned při prvním kontaktu vystoupí z davu a okamžitě si jí zapamatuješ v záplavě ostatních. Mám pocit, že už jsem slyšel všechno ve všech variacích... Ale stále se daj semtam najít milý překvapení...

Ako prebiehalo samotné komponovanie „Mír v harému smrti“? Je mi jasné, že skoro všetko si mal na starosti ty, rodilo sa všetko komplikovane, alebo ľahko? Niektorí hudobníci hrajúci ortodoxnejší štýl Metalu, menej  experimentujúci, sa môžu zaseknúť v komponovaní a nápadoch, predsa len roky hrania podobných riffov, môže to vyhasnúť. Ako ste v tomto smere vy? Stále prichádzajú nové nápady a napredovanie?
Člověče, s tim já problém nějak nemám. Nechci se chvástat, ale já mám pocit, že se neopakuju, I po těch letech se na kytaru pořád učim a zejména z hlediska stavby harmonie, polyrytmů, kánonu (což mě poslední dobou zajímá velmi!) mám stále mnoho míst který chci prozkoumat. Nemám skládání jako mechanickou činnost. Vždycky čekám na vnuknutí, nic netlačím silou. Jakmile přijde jeden nápad, obvykle se napojím kamsi... to už sypu z rukávu... ani vlastně nevim jak....

„Mír v harému smrti“ obsahuje 10 nových skladieb. Pozeráš sa na tento album ako na 10 samostatných skladieb, alebo ho vnímaš komplexne ako celok? Ktorú skladbu by si vybral ako reprezentačnú, alebo najvydarenejšiu a s ktorou ste sa najviac nadreli po stránke skladateľskej?
Všechny desky Avengeru jsou více či méně koncepční a ani novinka neni výjimkou. Určitě se vždycky snažím aby album vyznělo jako komplexní celek. S vybráním favortiů je to docela dost obtížný. Vlastně jsme tohle dilema dost řešili, když jsme s kapelou diskutovali, jaký skladby nastudujem pro živou prezentaci. Nejpovedenější ale zároveň nejkomplikovanější mě přijde Rusínova bitva, přímočařejší a chytlavější jsou třeba V bezbřehé samotě nebo Vnitřní vesmír.... ci já vim.... to bys mě možná moh říct spíš ty, ne :-)¨?

V skladbách používate často dvojité gitarové linky, z ktorých často každá hrá iný motív, nakoniec však prirodzene vyznievajú harmonicky. Niektoré sú dosť komplikovane postavené, aspoň teda z hľadiska poslucháča to tak vnímam. Bolo ťažké sa naučiť komponovať týmto spôsobom, vytvárať melódie pomocou 2 harmonických stôp?
Nějakej čas to občas zabere, ale že bych to vnímal jako těžkou dsiciplínu ? Ani ne... mě to baví.... navíc když máš po ruce nahrávací studio a hned první dema můžeš dělat v kvalitě který maj značnou vypovídací hodnotu, jestli to funguje nebo ne... Vlastně je to snadný a rozhodně je to super relax....

Na novinke sa nachádzajú 2 inštrumentálne skladby, Spektrum a Fragment. Obe sú hrané na akustických gitarách, ale nejde o obvyklé harmonické vybrnkávačky, obe pôsobia trochu až neharmonicky, alebo nemelodicky v porovnaní s podobnými inštrumentálnymi skladbami. Ako sa na tieto skladby pozeráš ty?
Tyhle tracky pocházej ze sólovýho alba skvělýho kytaristy Ivana Boreše. Ivan je fenomenální muzikant performer a pedagog, má akustickou kytaru naprosto v malíku, koncertuje s klasickým materiálem po celý Evropě. Jeho zvláštnost je, že v touze objevovat nový a nový způsoby jak hrát a komponovat novou hudbu začal  prozkoumávat nemelodický aspekty hudby. Je to mág, zkouší různé postupy, alikvoty, ve skladbě "Spektrum" tak například využil kapodastr (tj. držáček, kterej zmáčkne struny na určitým pražci a zvýší tak tón prázdných strun) a jeho specialita spočívá v tom, že vybrnkává z obou stran kapodastru a ne jen na té znělé části jak to dělají všichni ostatní. Za 25 let hraní a nahrávání hudby jsem nic podobnýho nikdy předtím ani potom neviděl. Ivan je génius, když u mě nahrával jeho desku "Kůrovec" nad lecčím jsem kroutil hlavou, polovině jeho kompozic popravdě nerozumím... jeho um a kreativita se vymyká mýmu chápání. Ale skladby Spektrum a Fragment, mě naprosto rozsekaly a s jeho laskavým svolením jsem si je půjčil na desku.

Ako vnímate vy meno AVENGER na českej Metalovej scéne? Z môjho pohľadu patríte do druhej, povedzme Black, alebo Black / Death generácie. Samozrejme popularita prvých mien Master´s Hammer, Root, Törr je veľká a zrejme už navždy bude. Myslíš si, že ste ako kapela dosť docenení? Je pre vás nejaké docenenie vôbec dôležité?
Víme, že úplně neznámý jméno nejsme, ale abysme měli zástupy fanoušků, to taky nemáme. Zájem vždycky potěší, ale neni to pro nás kritérium v jakýmkoliv rozhodování. Víceméně to neřešíme.

Pochádzate z mesta Volyně, osobne som tam ešte žiaľ nikdy nebol. Čo by si mi odporučil v tomto určite peknom historickom meste? Zaujímaš sa o históriu mesta, nejaké tie legendy a podobne? Môžeš spomenúť nejaké zaujímavosti s ním spojené?
Doporučím ti bezvadnej dvoudenní open air festival, kterej pořádáme :-) Jmenuje se Enter the eternal fire, spíš se ale zažila zkratka ETEF. Letos byl už třetí ročník s headlinery ASSASSIN a DEMONICAL. Loni nám hráli IMPALED NAZARENE. Chodí nám aprox 400 lidí včetně účinkujících, příští ročník se odehraje 7 - 8.. Jůla 2018, headliner by měli být MASTERS HAMMER. Zhruba polovička z cca. 20 účinkujících kapel bývá ze zahraničí. Bližší info lze nalézt na adrese www.etef.cz

Ok, to by bolo z mojej strany všetko, snáď som na nič podstatné nezabudol a vašu novinku a aj hudbu sme prebrali. Prajem ešte veľa inšpirácie do budúcnosti, veľa síl na koncertné pódiá a držte čierny plameň vysoko!
Děkujeme za prostor a i my ti přejeme ať se daří. Kdo by toužil po kontaktu s kapelou Avenger, naleznete nás na těchto adresách :

http://avengermetal.cz/
https://avengercze.bandcamp.com/
https://www.facebook.com/Avenger.cz
http://bandzone.cz/avengerband


Honza                                                 17.9.2017  Mortuary
interview
[home] [interviews] [reviews] [news] [stories] [about us] [beyond the veil] [contact]