Blažené znesvätenie
Praha porodila pred troma rokmi Death Metalovú kapelu hudobne ortodoxnú ako železobetón, ako tank rútiaci sa plnou rýchlosťou v aktivovanej palebnej sile oproti vám! Tou kapelou je samozrejme kvarteto BRUTALLY DECEASED mieriace hlavňou kurz sever, presnejšie Švédsko. Debut „Dead Lover´s Guide“ je ťažkým projektilom k porazeniu a rozdrveniu nepriateľa, pričom samotný tank parkuje vo vojenskom tábore Lavadome Productions. O novom albume som sa bavil s jedným členom posádky, menovite Michal "Žlababa" Štěpánek, ktorý má na starosti vokály.


Zdravím do Prahy, čo by si vedel povedať ku vzniku BRUTALLY DECEASED? Pamätáš si ešte presne na deň, keď BRUTALLY DECEASED začali oficiálne fungovať?

Zdar draku, funerální útvar Brutally Deceased se začal dávat dohromady v létě roku 2007. Tenkrát nás k tomu dokopal chtíč hrát poctivý Death Metal v kapele, která bude fungovat. V té době se mi rozpadla moje první kapela, Tomáš se nedočkal reinkarnace Intervalle Bizzare, kteří už nevstali z popela a náš původní bubeník Jirka Adámek taky neměl kde třískat do škopků. Na první den ve zkušebně už si čertu žel nevzpomínám, ale určitě jsme si zahráli nějaký covery, možná rozdělali 1. song a pak šli na pivo.Predchádzalo vášmu debutu nejaké demo, alebo promo? Zrejme ste nahrali nejakú nahrávku aby ste vedeli, ako budete znieť, alebo sa šlo hneď do štúdia za účelom debutu?
Je to zajímavý, ale první hudební záznam co jsme vyvrhli byl až debut „Dead Lovers‘ Guide“. Dokonce ani žádný zkušebnový nahrávky za ty tři roky nevznikly. Přišlo nám, že to hraje dobře, materiál na desku byl a tak už se nám nechtělo točit demo. Věděli jsme dopředu do čeho jdeme, že z Davosu lezou od Otyna dobrý zvuky, představu jak to má znít jsme měli jasnou a tak se jelo rovnou do studia.  

Váš štýl je jednoznačne určený, každý kto vás počuje prvý krát, musí vedieť, že Švédsko je vašou obľúbenou scénou, bolo hneď pri zakladaní kapely jasné, že sa bude mastiť v štýle DISMEMBER, GRAVE a ENTOMBED?
Jasně že jo! Bylo jasné, že se bude mastit Old School Death Metal ve švédském střihu po vzoru slavných kapel co jsi vypsal. Vzpomínám si, že jedna z prvních záležitostí co jsme udělali zněla trochu jako Bolt Thrower, ale rychle se zavrhla protože nebyla dost švédská :D

Teraz téma Lavadome productions, ako ste sa dostali k tomuto novému labelu? Ako ste spokojní s doterajšou propagáciou? Hodláte u tohto labelu zostať aj dlhšiu dobu? Kto stojí za týmto labelom?
Label Lavadome prods. založil náš kamarád Honza Fastner (zine - transcend666.com ) záměrně s debutem Brutally Deceased. Chtěl vydávat poctivej death metal, my potřebovali label a tak jsme se domluvili na vzájemný spolupráci. Co se týče propagace tak jsem nejvíc spokojený. Už vyšlo asi 15 recenzí v různých zinech a promo CD putují do celého světa. Je to celkem drak. Přes noc balí promáče až do půl 4 do rána a po práci běží na poštu v Horní Vltavici, kde už ho začínají nenávidět. Jinak jsme skoro denně v kontaktu a na všem se vždycky domluvíme. Bude-li s námi mít nervy, tak u něj určitě zůstaneme na delší dobu.

Môžeš povedať niečo bližšie k „výrobnému“ procesu skladieb? Kto je hlavný skladateľ hudby?
Všechny skladby Brutally Deceased píše Tomáš. Do zkušebny většinou přinese hotové celé kompozice s jasnou představou a potom už se skladby jenom dolaďují.  

Podľa vašej biografie sa zdá, že ste mali zo začiatku problémy s personálnymi zmenami, dokonca aj teraz pred nedávnom ste zmenili basáka...Myslíš, že terajšia zostava je pre vás už to pravé?
Se sestavou byli problémy v podstatě od začátku. Náš původní basák skončil asi po dvou měsících co se nebyl schopný naučit materiál. Potom jsme asi rok hráli ve zkušebně ve třech a skončilo to odchodem Jirky, který měl jinou vizi o kapele než já s Tomášem. Další 3 měsíce kapela stála. Naštěstí se nám po této době podařilo ke konci roku 2008 ulovit nového zabijáka do party Štefyho. Ten měl o Stockholmském Death Metalu jasnou představu a začalo se dřít od znova. Nakonec přišel do kapely ještě Patrik, který s Tomášem hraje ve spřízněných Heaving Earth a funerální těleso Brutally Deceased se dalo do pohybu. Po nahrávání „Dead Lovers‘ Guide“ opustil kapelu Patrik s tím, že už nemá čas na dvě kapely a chce se věnovat pouze hraní v HE. Odehrál s námi všechny domluvené akce, ale už od května bylo jasné, že musíme najít náhradu. Jako poslední sekerník přišel Burák, koupil si nábojnicový pás a přihlásil se s basou do švédské války. Momentálně jsem přesvědčený, že tahle sestava bude držet pohromadě a bude se hrát o sto 666.          

Yeah, debut sa vám podaril, melodika je správne švédska, ako sa varí takáto melodika? Ste ovplyvnení výhradne kapelami zo Švédska?
Jak se vaří takováto švédská melodika je spíš otázka na Tomáše, ale řekl bych že stačí vzít kytaru, trsátko a použít správný prstoklad ve správném pořadí a rychlosti :D. Co se týče hudebních vlivů tak určitě to nejsou pouze kapely ze Švédska. Jsme fanoušci poctivého a kvalitního Death Metalu, Grindcoru a Thrash Metalu z celého světa a vyjmenovat všechny kapely, které nás za ta léta ovlivnili by bylo dost složité.

Ako šla práca v štúdiu? Kde sa debut nahrával? Vyšlo všetko zvukovo tak ako ste chceli? Poviem ti, bicie sú riadna drtička, znejú skvele! Nechceli by ste nahrať niekedy album vo Švédsku pre ešte autentickejší zvuk?
Práce ve Vyškovském Davos studiu byla perfektní. Šlo nám to velmi rychle a v podstatě za 2 dni jsme to měli natočené. Celou dobu tam byla výborná atmosféra, chodili jsme si vedle do hospody pro pivka a průběžně točili nástroje. Co se týče zvuku tak jsme se chtěli co nejvíce přiblížit zvukům, které na začátku 90. let lezli ze stockholmského Sunlightu a musím říct, že jsme s výsledkem velmi spokojeni. Bicí zní určitě skvěle! Celá ta deska neskutečně hrne a lví podíl na tom má určitě bubeník z Pigsty Otyn, který nám to takhle natočil a umíchal. Studio ve Švédsku? Proč ne! Najde-li se někdo kdo nám to nahrávání zasponzoruje, určitě si tam rádi desku natočíme, ale momentálně jsou důležitější věci do kterých chceme investovat peníze. Když všechno dobře půjde, tak bychom do budoucna chtěli vydat „Dead Lovers‘ Guide“ i na vinylu.

Ako sa vám darí s koncertnými aktivitami? Koľko shows ste už odohrali a s akými kapelami? Ako to vyzeralo na vašom prvom vystúpení? Klasická otázka čo ma napadla, čo tak tour po Škandinávii? :D
Koncertujeme jak se dá. Každý z nás má ještě alespoň jednu kapelu v které působí takže to musíme nějak skloubit. Dohromady jsme zatím odehráli asi 15 koncertů s kapelami jako jsou: Gama Bomb, Dead Infection, Fuck the Facts, Wasteform, Krush, Catheter, Agnostic Front, Macabre nebo Interment a na podzim odjeli Misanthropic Decimation Tour k nové desce po boku Imperial Foeticide, Heaving Earth a Alienation Mental. Vše zatím v rámci ČR ale doufám, že si brzo zahrajeme i někde venku. Momentálně máme domluvené 4 koncerty na příští rok a další 3 akce jsou v jednání. Naše první vystoupení jsme hráli 1. prosince 2009 v Praze s Irskými thrashery Gama Bomb a byl to tenkrát dobrej koncert. Bylo tam asi 70 lidí z toho půlka kámošů a myslím, že jsme si to užili. Do Švédska se zatím nechystáme, ale přijít nám nějaká zajímavá nabídka tak by jsme se tomu určitě nebránili.

Ktoré albumy zo Švédska považuješ za najzásadnejšie? Ako hodnotíš kapely ako AT THE GATES, AFFLICTED, DESULTORY, SEANCE, GATES OF ISTHAR, GOD MACABRE...myslím tie kapely, ktoré neznejú úplne na spôsob ENTOMBED „Left Hand Path“...
Nejzásadnější albumy ze švédska jsou pro mě první 2 desky od Dismember, Entombed a Grave. Takže Dismember - „Like an Ever Flowing Stream“ a „Indecent and Obscene“, Entombed - „Left Hand Path“ a „Clandestine“, Grave - „Into the Grave“ a „You'll Never See....“. Všechny tyhle desky definovali na začátku 90. let styl, do kterého jsme se s Brutally Deceased pustili. Sem rád, že se ptáš i na jiné švédské kapely. Třeba Seance - „Fornever Laid to Rest“ je vynikající záležitost - přísnej Death Metal alá Deicide, který prostě zabíjí. Co se týče At the Gates tak to je kapela z který tady vychází v dnešní době skoro každý takže určitě má můj obrovský respekt. Afflicted, God Macabre a Desultory +/- v cajku, ale nikdy jsem to moc neposlouchal, v rámci švédského Death Metalu mám jiné koně např. Crematory, Nirvanu 2002, Interment, Demonical a z Grindcorových kapel třeba General Surgery, Nasum, Afgrund…..Švédská metalová scéna je spolu s Americkou nejsilnější na světě už více než 20 let.   

Aké sú reakcie kritiky na „Dead Lover´s Guide“ ? Zaujímajú vás názory a reakcie ľudí, alebo si len hráte svoju hudbu pre seba?
Zatím vyšlo kolem 15ti recenzí a reakce kritiky jsou velmi dobré. Většinou album dostane 75 - 80% což je na debut fakt výborný výsledek. Nejvíce je nám vyčítáno, že to zní jako starý Dismember, ale zároveň to lidi baví a s tím jsme do toho šli. Nechtěli jsme vymýšlet nic nového, ale udělat kvalitní Death Metal který se hrál ve Švédsku na přelomu 80. a 90. let. Názory lidí jsou pro nás samozřejmě důležité a jsme rádi za každou reakci i když na tvorbu nového materiálu to nemá vliv a uděláme si ho zase podle sebe jak nás to baví.

Kto má na starosti otextovanie skladieb? Aké témy rozoberáte vo vašej lyrike? Sú pre vás texty dosť dôležité, alebo to beriete len ako nutné zlo?
Všechny texty píše stejně jako muziku Tomáš. Jsou to většinou texty ze života schované v death metalovém hávu, ale najdou se i takové u kterých se prostě jenom baví. Je to staroškolská záležitost takže jsou trochu klišovité, ale zároveň neztrácí koule. Pedofilní kněz, znesvěcená andělská léčitelka, nenažraný zombie atp. to jsou všechno věci, který oldschoolovýho fanouška pobaví. Rozhodně texty považujeme za důležité a k těm skladbám prostě patří. Myslím si, že bez lyriky by takováhle muzika byla poloviční. 

Je možno ešte skoro, debut je dosť čerstvý, existujú už nejaké nové riffy pre nejaký ďalší prípadný nosič? Je jasné, že stále sa budete točiť v deviatom kruhu švédskeho Death Metalu, myslíš, že sa posuniete v budúcnosti napr. viac k melodike, brutalite a pod.?
Momentálně máme rozpracovanou jednu novou věc a cover od Entombed s tím, že po novém roce chceme začít makat na novém materiálu, aby kapela nestagnovala. Rozhodně  se nechceme nějak radikálně posunout a stále se bude hrát ve švédském duchu. Takovýhle Death Metal u nás nikdo nehraje a upřímně věřím v nesmrtelnost tohoto stylu. Co se týče posunu k melodičnosti tak ti rovnou můžu říct, že v žádném případě! Brutalitě se nebráním......

Ok, to by bolo z mojej strany všetko, ak som na niečo dôležité zabudol, máš priestor, tebe ďakujem za zodpovedanie otázok, nech sa BRUTALLY DECEASED darí po všetkých stránkach, Horns Up!
Díky za tohle výborný interview a za podporu. Kdo by měl zájem tak objednejte CD nebo triko na www.lavadome.org. Určitě koukněte na naše webové stránky kde najdete informace o koncertech. Podporujte underground a snad se brzo potkáme na koncertě ve vašem městě. Old School Death Metal musí vládnout! 
www.bandzone.cz/brutallydeceased
www.myspace.com/brutallydeceasedband

Michal                                                     19.12. 2010 Mortuary
interview
[home] [interviews] [reviews] [news] [stories] [about us] [beyond the veil] [contact]