[home] [interviews] [reviews] [news] [stories] [about us] [beyond the veil] [contact]
 
 
Čierna hmla
Z Čiech sa určite nehrnú nové Death Metalové kapely každým dnom, či mesiacom, o to väčšie prekvapenie sa môže javiť nové obskúrne zoskupenie ESCAPE THE FLESH o ktorom sa v undergrounde začína vravieť stále viac a viac. Ich prístup k Death Metalu, alebo ak chcete k Death / Doomu je poctivý, nečistý, a rozhodne nekomerčný! Kapela toho ešte nemá veľa na konte, ale o to nejde, myslím, že táto kapela je veľmi svojská aj svojim prístupom ku tvorbe nového materiálu, určite sa neženú dopredu ako to len ide a to je sympatické. Ich hudba bude prekvapením pre určitých fans, ostatní budú mať zrejme problém so strávením. Ale viac už v rozhovore, o odpovede sa postarali Pepa, Marek a Petr.


Zdravím ESCAPE THE FLESH! Ste pomerne nová a ešte neznáma kapela, mohol by si prezradiť na úvod za akým účelom ste dali dokopy kapelu? Pamätáš si ešte na prvú skúšku?
Pepa - Ahoj Mortuary! Neměli jsme žádnej speciální důvod, známe se už docela dlouho a když jsem zjistil že Petr s Markem spolu chodí do zkušebny a chybí jim kytarista tak jsem sbalil věci a přijel se podívat. Na první zkoušce jsme složili základy ke skladbě Infested a pak to šlo samo.

Marek a Petr - Účel? Aby se podvečerní konzumace alkoholu a konopí povznesla na vyšší (ušlechtilejší) úroveň. 1. zkoušku si už bohužel opravdu nepamatuji, snad kvůli té podvečerní konzumaci.Vaša prvotina bolo splitko s MARCH OF THE HORDES, môžeš napísať niečo o tomto materiál? Boli to vaše vôbec prvé dve skladby ktoré ste napísali? Aký máš z nich pocit dnes, keď máte už viac materiálu?
Pepa - Prvotina je Promo 2011, který jsme natočili o pár měsíců dřív než zmíněnej split. MOTH jsou naši kamarádi, takže něco takovýho byla jen otázka času. Skladby jsou to nejlepší, co jsme v daný době dokázali vytvořit. Novější skladby jsou zase dál, zkrátka přirozenej vývoj.

Marek a Petr - V pořadí to byly 3. a 4. skladba. Nový skladby jsou mi možná bližší svou neohraností, ale jinak je hodnotím přibližně stejně.


Yeah, hráte drviaci pomalší Death Metal starej školy, povedal by som tak trochu švédsky orientovaný, je toto presne cesta po ktorej pôjdete aj v budúcnosti, alebo sa môže všetko zmeniť?
Pepa - Odpověď na tvou otázku leží někde uprostřed: očekávej vývoj v rámci death metalu.

Marek a Petr - Výraznější odklony v plánu nejsou, ale jak se říká: nikdy neříkej nikdy.


Ako vznikajú vaše skladby? Kto prináša najviac nápadov a kreativity do vašej hudby? Stihli ste už zaznamenať aj nejaké personálne zmeny?
Pepa - Složíme riffy, promyslíme jejich pořadí, propojení, sóla a nakonec zpěv. Ze začátku jsme měli zpěváka, ale pak jsem ho nahradil já, další personální změna byla odchod Banána a příchod Pavla. Banán to k nám má trošku z ruky, navíc je hodně vytíženej s March of the hordes. Pavla znám už dlouho, něco jsme už spolu odehráli v minulosti.

Marek a Petr - Nejvíc nápadů (všechny) proudí z Pepovy hlavy. Kvůli vzdálenosti a nedostatku času vystřídal Banána Pavel.


Čo je pre vás najpodstatnejšie pri skladaní songov? Myslím z kompozičného hľadiska, osobne vás vidím skôr ako rytmickú kapelu, je pre vás rytmika dôležitá?
Pepa - Pro mě je nejpodstatnější aby skladba přirozeně plynula a obsahovala momenty, pro který si ji zapamatuješ.

Marek a Petr - Áno! (je pro nás rytmika důležitá)


Čo otázka melodiky? Je jasné, že melodika musí byť do určitej miery prítomná skoro v každej hudbe. Ako by si definoval vašu melodiku? Myslíš, že je morbídna, negatívna alebo dramatická?
Pepa -  Žádnou speciální definici naší melodiky nemám. Snažíme se všechno držet v rovnováze, v minulosti jsem měl pár rifů ve stylu Dissection, ale nakonec jsme je zavrhli.

Marek a Petr - Je morbidní, negativní a dramatická.


S akými reakciami ste sa doteraz stretli na vašu hudbu? Prišli už aj záporné reakcie na spôsob, že nehráte nič extra originálne a podobne?
Pepa - Ano, negativní reakce jsou, například že ten náš thrash metal (!!!) nikoho nezajímá, že hrajeme moc pomalu nebo že máme špatnej zvuk. Opravdu nejsme schopni vyhovět fanouškům youtube / facebook lifecore - unmetalových kapel, který znáte z reklamy a spamů.

Marek a Petr - Občas se setkáváme s negativními reakcemi právě kvůli pomalejšímu tempu.


Vo vašej tvorbe počuť aj vplyvy Stoner Doom Metalu, tu sa pýta na svet otázka, akú hudbu počúvate a čo všetko vás dokáže ovplyvniť pri skladaní vašej hudby? Sú vaše inšpirácie len z hudobných sfér?
Pepa - V našich skladbách jsem se nechal ovlivnit různými styly - Crawling má zmíněnou stoner doomovou pasáž, The black fog je ovlivněná Hooded Menace nebo Candlemass, v dvou nových skladbách jsou dost slyšet Autopsy, v Pestilential throne a Return of the spiteful zase starý Slayer... myslím že je v pořádku si jako začínající kapela vyzkoušet víc vlivů. Pomáhá mi to se vyprofilovat a najít vlastní tvář. Oblíbený kapely jsou třeba: Cacophony (M. Friedman a J. Becker), Angelcorpse, Morbid Angel, Sleep ...

Marek a Petr - Hafo hudby počůváme! Krom dychovky! Například Morne, Coffins, Agrimonia, Sanctum, Cathedral, Electric Wizard, Cult of Luna, Disfear, Dystopia, Kylesa, Skitsystem ...


Aké ste mali doteraz skúsenosti s nahrávacím štúdiom? Bola to pre vás premiéra, alebo ste sa v štúdiu niektorí ocitli už pred ESCAPE THE FLESH? Máš rád štúdiovú prácu, alebo sa lepšie cítiš na pódiu?
Pepa - Baví mě všechno - zkoušky, koncerty i studio. Zatím máme jen pozitivní zkušenosti jak s koncertama tak s nahráváním.

Marek a Petr - Na pódiu.


Myslíš, že Death Metal má v Čechách dobrú tradíciu? Čo si myslíš všeobecne o českom Death Metale, o tom ako sa vyvíja? Ktoré vaše kapely by si rád vyzdvihol? Myslíš že situácia pre tento žáner bola priaznivejšia v 90tych rokoch?
Pepa - Krabathor, Heaving Earth, Brutally Deceased nebo Destroying Divinity jsou kapely, který mají co říct i celosvětovým měřítku. I u vás na Slovensku jsou kapely, který rozhodně stojí za zmínku, např. Synthetically Revived nebo Perversity.

Marek a Petr - Narozdíl od black metalu tu nijak výrazná tradice není. Ze současných kapel bych zmínil Brutally Deceased a March of the hordes. Myslím že dnes je situace lepší.


Ako som už spomínal, váš spôsob prevedenia Death Metalu je viac pomalý, ťažký, valivý. Myslíš, že pomalosťou sa dá vyjadriť väčšia ťažkosť a temnota v Death Metale?
Pepa - V našem případě určitě. Většinu skladeb jsme z původního tempa zpomalovali a shodli se na tom, že v nižších tempech zní líp.

Marek a Petr - Ano, viz Coffins.


Mnoho kapiel nepovažuje lyriku za nejako extra podstatnú, napíšu skladby a dosadia tam nejaké slová aby vokalista mohol frázovať, čo vy a texty? Kto je ich autorom a akým témam sa prevažne venujete? Sú pre vás texty rovnako dôležité ako hudba?
Pepa - Texty jsou pro mě nutný zlo. Píšu je sám víceméně tak, abych naplnil zpěvový linky slovama, ale nemám na ně nadání ani moc trpělivosti. Témata čerpám třeba z filmů - text skladby Return of the spiteful se točí kolem děje druhého dílu Blind dead.

Čo je vôbec vašim cieľom ako kapely? Chcete niečo dosiahnuť, dostať sa na nejakú úroveň aby ste mohli križovať koncertné pódiá po celej Európe, alebo mať za sebou nejaké renomované vydavateľstvo? Sú pre vás takéto veci podstatné?
Pepa - Cíl kapely je hrát, skládat nový a lepší skladby a hlavně zlepšovat se jako muzikanti. V současnosti jako nejdůležitější vidím zapracovat na nejslabším článku a tím je zpěv.

Prednedávnom ste zahrali super set v Břeclavi pri príležitosti The Dead of Winter s UNDERGANG a FUNEBRARUM, ako hodnotíš tento koncert? Bol to pre vás zatiaľ najlepší koncert aký ste odohrali?
Pepa - Tak jak říkáš! Nejlepší koncert po všech stránkách. Kromě toho, že jsme si to užili se vším všudy jsme i navázali kontakty, ze kterých do budoucna snad něco vyleze. Nechme se překvapit.

Marek a Petr - Koncert v Břeclavi byl zajímavou zkušeností, protože zahraniční kapele jsme nepředskakovali.


Všimol som si, že na vašom Bandzone ste pridali dve nové pracovné verzie skladieb, ako to vyzerá všeobecne s vašim novým materiálom? O aký typ nosiča pôjde pri vašom budúcom vydaní? Ponáhľate sa za debutom, alebo sa chcete viac sústreďovať na Epčka, splitká a podobne?
Pepa - V současnosti jsou už na bandzone skladby ve finální verzi i ke stažení. Co se týká vydání tak asi 3 labely projevily zájem, tak uvidíme co přinese budoucnost. V našem případě je prioritou skládat a nahrávat nový skladby. Jejich případný vydání je až na posledním místě.

Vyzerá to tak, že do budúcnosti budete spolupracovať s labelom Lavadome Productions čo je podľa mňa momentálne jeden z najlepších labelov na českej scéne. Je moje tušenie správne?
Pepa - Lavadome jsou jedním z nejlepších labelů v death metalu na světe, nejen na český scéně, Honza je člověk na svým místě a ví o čem death metal je. V nejbližší době bude vydávat novou desku vynikajících Chaos Inception. Label se podílel na vydání splitu s MOTH, a to je ta nejlepší pocta a podpora, kterou jsme si jako kapela mohli vůbec kdy přát.

Ok, to by bolo z mojej strany všetko, ak som na niečo špeciálne zabudol, máš priestor napísať svoje postrehy, odkazy, tebe ďakujem za výborný rozhovor a prajem ESCPAE THE FLESH veľa ortodoxných fans, nech sa darí!
Pepa - Já děkuju za prostor ve vašem zinu a za fajn otázky!

Marek a Petr - no aj Tebe!http://bandzone.cz/escapetheflesh


Pepa, Marek, Petr                                    14. 5. 2012 Mortuary
interview