[home] [interviews] [reviews] [news] [stories] [about us] [beyond the veil] [contact]
 
 
interview
Keby sa ma niekto spýtal, ktorý label na "domácej scéne" ma v poslednej dobe najviac oslovil, bez váhania by som povedal Lavadome productions, síce ešte toho nemajú na konte mnoho, konkrétne prvé vydanie českým Death Metalistom BRUTALLY DECEASED s titulom "Dead Lover´s Guide", no i tak z tohto labelu srší obrovské zapálenie pre underground! Samozrejme v ich distre nechýbajú tie pravé zabijácke tituly, na ktorých si nejeden čitateľ Necrosphere môže len zmlsnúť. Nevidím dôvod, prečo nepodporiť tento skvelý label rozhovorom, a zároveň je to prvý rozhovor s labelom za našej existencie... Za labelom stojí Honza.


Zdravím, ako sa doposiaľ darí s Lavadome Productions? Čo by si mohol na začiatok napísať k tvojmu labelu?
Zdravím do Necro sféry. Daří se daří. Lavadome se rozbíhá v podstatě od začátku října 2010, kdy vyšlo album Brutally Deceased. Vše je ještě hodně živý a stále mi přijde, že něco doháním. Jinak Lavadome vznikl proto, abych mohl dát prostor hudbě, kterou mám rád. Nic veselýho. Myslím, že čtenáři Necrosphere určitě odtuší a dosadí si peklu, konci a chorobnosti poplatná přízviska vystihující styl, kterým se Lavadome ubírá a bude ubírat.Prečo si sa vlastne rozhodol založiť undergroundový label? Pozerám, že sa zaoberáš nielen vydávaním, ale aj distribúciou veľmi zaujímavých titulov...
Přemýšlel jsem delší dobu o distru. Baví mě probírat se tím metalovým slizem, který proteče na internet, den co den a objevovat výborný, talentovaný, i když nepříliš známý, nahrávky kapel, do kterých pak vrážím nějaký ten peníz. Nejdřív ale musím danou nahrávku dohledat po všemožných labelech, distrách či kapelách samotných, což představovalo první vnuknutí - proč nemít malý distro, když už tomu člověk stejně čas věnuje a někomu dalšímu ho tak může třeba i příjemně ušetřit. Vydání vlastního titulu tak nějak logicky vyplynulo.

Môžeš bližšie predstaviť prvú kapelu, ktorú si pod Lavadome vydal? Ako si sa k BRUTALLY DECEASED dostal?
Vlastně nevím, co mám o těch funerálních zhýralcích z Brutally Deceased napsat. Jejich muzika na albu "Dead Lovers' Guide" mluví dost jasně. S Tomášem se dlouhou dobu známe, stejně tak nějaký ten pátek i se Žlababou a věděl jsem, že tahle švédská OSDM jednotka jednou přijde. Přišla a po vyslechnutí ještě nezmasterovanýho materiálu, kovadlinka i třmínek tu naprostou, švédskou, kovovou smršť blahosklonně schválili. Kluci jsou v klidu. Domluvit se s nima na vydání byla maličkost, což zůstává velkým kladem celý věci.

Nakoľko je náročné spravovať aj zatiaľ tak malý label? Zaberie to veľa času?
Dny by mohly občas trvat o pár hodin déle, nezlobil bych se. Obecnou rozpravu o náročnosti, obětování se pro věc do roztrhání těla, na úkor osobního života, nehudebních koníčků, vynechám. Samotnýho mě takový řeči nebaví v rozhovorech číst. Snad nevadí. Když člověk chce cokoliv dělat aspoň trochu dobře, tak tomu něco taky musí dát a nepřipadá mi na tom nic zvláštního. Věděl jsem do čeho jdu. Buď vydržím nebo ne.

Máš vyhranený žánrový rozsah v ktorom chceš kapely vydávať, prípadne distribuovať? Musí sa ti tá kapela páčiť, alebo to nie je až tak podstatné?
Určitě. Když kapela zní dostatečně šeredně, temně, zhýrale, mocně či opravdu nemocně, udělám leccos, abych danou nahrávku v distru mohl mít. Rád vyhledávám a obcuju s labely u kterých vím, že mají věci, který se mi líbí nebo prostě mám pocit, že jsou kvalitní. Za ta léta jsem slyšel už různý metalový harakiri, takže tuším, čemu bych se rád vyhnul.

Ako sa darí tvojmu prvému produktu? Je záujem zo strany fans o CD nosiče ?
Od začátku října prodej a distribuce CD neustále probíhají. Nejde o žádná závratná čísla, ale nějak to funguje. Hlavní příděl recenzí a tím i propagace CD nás doufám teprve čeká během ledna a února, to samé platí pro samotný label a jeho zviditelnění. Ohlasy na desku jsou zatím příjemný. Recenze jsou více či méně kladný, kromě asi dvou kritik. Uvidíme, jak vše půjde dál. Rozhodně, zájem o CD přežívá. Stále nevymřeli válečníci, kteří hudbu kupujou do svých sbírek a nekybycujou jen po fórách a diskuzích všeho druhu nad muzikou, kterou slyšeli jen na Youtube nebo ze špatného ripu. Kdybych nevěřil v lidi, kteří stále rádi pořizují hudbu na CD/LP, tak bych tohle všechno nedělal. Je docela radost hodit CD do obálky někomu, o kom víš, že na něj čeká a až k němu dorazí, tak si vše užije a ještě ti třeba dá vědět zpět, že se mu album líbí.

Máš už vo výhľade nejakú ďalšiu kapelu, ktorej by si prípadne vydal CD? Chodia už nejaké promá a demá od kapiel?
Nemůžu říct, že vyhlídlou, ale existujou kapely s kterýma bych se do budoucnosti určitě nebál spolupracovat. Na Slovensku by se taky jeden takový úlovek dal najít. Mám moc rád australskou líheň nebo jihoamerický skvadry, současný black kapely jako Svartidaudi, Mortuus, Aosoth, Darvulia, BaN, Incursus, Blood Of Kingu a další. Uvidíme, zda něco dopadne, když budou na vydání prostředky. Nějaké dotazy od kapel ohledně vydání už dorazily, což docela překvapilo a ne nepříjemně, tak nějak to i mírně přispělo k faktu, že CD Brutally Deceased a někdy během roku plánovaná vinylová verze "Dead Lovers' Guide" nebudou zřejmě posledními vydáními Lavadome.

Spolupracuješ aj s inými labelmi kvôli výmene nosičov?
Ano. Někde jsem četl, že výměny jsou krví undergroundu. Pravda. Na druhou stranu taky dokážu pochopit, když někdo nechce nebo nemůže měnit. Díky výměnám by už měla být deska Brutally Deceased rozhozená od Malajsie, Austrálie, Japonska přes Skandinávii až po Jižní Ameriku.

Máš radšej klasické vinyli, alebo dávaš prednosť CD nosičom?
Jak kdy a jak v čem. Vinyl má neopakovatelný kouzlo. Už jen samotnou velikostí artworku, zvukem. CD mám taky rád. Některé nahrávky schraňuju jen na vinylech, ať už kvůli tomu, že CD vydání není nebo z důvodu, že některý podzemní hnus digitální formu nesnese, jestli víš, co mám na mysli - CD Beherit netřeba, jedině asfalt. No, a jistý klenoty vlastním na LP i CD.

Čo všetko si schopný zabezpečiť kapele pri vydávaní? Musí to byť finančne dosť náročné...
Záleží na dohodě. Lis CD Brutally Deceased a trika šli na vrub labelu, přičemž kapela hradila studio a dostala část nákladu CD a pár hadrů. Proma se hrnou kam se dá a výměn je taky dost. Když pominu financnování samotných produktů, tak mnohem hrozivější částky peněz jdou na poštovné.

Ktorú kapelu by si chcel mať pod svojimi krídlami? Myslím tým kapelu, ktorá by teoreticky mohla byť prijateľná pre tvoj label...
Už jsem tuhle otázku jednou dostal, tak abych se úplně neopakoval, zkusím menší obměnu. Některá z kapel jako Odem, The Wakedead Gathering, Altars, Holder, Ossuarie nebo Orategod by byla fajn, a spíš než o teorii se jedná o sci-fi.

Aká hudba sa najčastejšie počúva u teba doma? Vyrastal si na klasickom Death Metale? Ktoré albumy sú tvoje najobľúbenejšie?
Poslední dobou moc stylově nerozlišuju jestli poslouchám Death Metal, Black, Doom nebo co-já-vim, prostě musí hrát nějaká, pokud možno vědomá, smršť propastný, negativní, černoty odněkud z hlubin. Nakonec jde o pocit, čert vem škatulky. Ohledně vyrůstání, nemá cenu se moc ohlížet. V letech 92/93/94, s objevením Death Metalu, pro mě hledání napříč velkou škálou možných i nemožných stylů skončilo. Soubežně proběhlo nějaký grind období, ale nejvíc mě oslovil Death Metal spolu s poslechem pár BM kapel a samozřejmě nemůžu opomenout poctivý thrash, thrash/death, black/death... V současnosti mě čím dál tím víc nahlodává současná tvář podzemního Black Metalu, ať už samostatně nebo když prosakuje skrze Death Metal a naopak. Nejoblíbenější alba ... čekám, že ještě vyjdou. Aspoň mám důvod nebo alibi, proč se dál ve všech těch novinkách přehrabovat. V geonomu už mám natrvalo zapsány desky jako Blessed Are The Sick, Battles In The North, Hell Awaits, Demonication (The Manifest), De Profundis, Deicide 90, Here In After, Apocalyptic Revelation, The Forsaken Mourning Of Angelic Anguish, Pierced From Within, Hate, Retribution, Dark Endless, The Inexorable, Imperial Doom, Storm Of A Light's Bane, Annihilation, Welcome To Hell, Malleus Maleficarum, Dreaming With The Dead, Destined To Fail, Abduction Ritual, Loathing, Indecent And Obscene, Here Among Thorns, dema Necrotion, demo Portal, Theurgia Goetia Suma, King Of All Kings a všechny další víc či míň pekelný a známý DM klasiky, na který se jen dá vzpomenout - všemi světovými směry.

Myslíš, že dnešný underground sa dá porovnať s undergroundom 90tych rokov? Je scéna podľa teba rovnako dobrá ak nie aj lepšia?
Možnosti technologií leží jinde než tenkrát a všechno se zrychlilo a víc propojilo, zjednodušilo, což mi připadá spíš fajn i přes jistou povrchnost. Underground funguje dnes trochu jinak, ale v podstatě stejně, protože chování lidí se až tolik nemění. Dřív někteří neměli
jedinou originálku, jen si vše nahrávali na kazety. Kde tihle "fanoušci" jsou. Dnes si zase někteří "virtuální fandové" štosují muziku jen na discích v mp3. Vždycky budou pozéři, kteří ohromně předstírají a odpadnou a vždycky budou lidi, který tomu všemu propadnou. Stejně tak, vždycky budou přihlouplý trendy. Stranou toho všeho, dokud kapely přichází s hudbou, která mi má co říct, tak jsem za sebe úplně spokojen. Přijít dnes s něčím novým a čerstvým jako v devadesátých letech není už tak snadný. Myslím, že Death Metal dnes svý vývojový kolečko pomyslně uzavřel, o čemž tak trochu nasvědčuje nová vlna OSDM... Kapel, který budou Death Metal jako styl nějak výrazně hudebně definovat a posouvat jako v 90. letech se už tolik nenajde, pokud vůbec. Nevadí mi to a úplně postačí, když se jednou za čas najde někdo, kdo obzor rozšíří správným směrem nebo prostě jen zpracuje klasický Death Metalový odkaz kvalitním způsobem a přidá trochu sebe. A asi taky není třeba z toho dělat větší vědu než to je. Hlavně, že to člověka baví. Nejsem typ, který by se nostalgicky a přehnaně obracel k minulosti. Důležitější, než jestli dnešní scéna předčí scénu z 90. let, je pro mě fakt, že ve svým nejpodzemnějším jádru zůstává zdravá po všech stránkách, takže vím, že na nás ještě spousta neprobádaných, propastných temnot čeká.


Ok, to by bolo z mojej strany asi všetko, ak som na niečo zabudol, máš priestor, Tebe ďakujem za interview a prajem do budúcnosti len samé dobré a kvalitné kapely.
Mortuary, moc díky za přání i za prostor v Necrosphere. Už pár let váš plátek louskám a přeju vám, ať vás to dál baví, ať je co číst. Kdo by měl zájem si objednat CD či CD a triko Brutally Deceased či další věci z distra - http://store.lavadome.org - může se mi ozvat na mail: info (zavináč) lavadome.org.www.lavadome.org
www.myspace.com/lavadomeprods

http://www.facebook.com/pages/Lavadome-productions/117179531676892Honza                                                       31. 1. 2011 Mortuary