Mentálny Rozklad
LAID TO WASTE pre mňa určite patria medzi najlepšie súčasné Thrash Metalové hordy na domácej scéne, ich história ešte síce nie je veľká, no oba albumy, ktoré vydali, „Counterattack“ a „Mental Decay“, sú skvelou ukážkou ako vytvoriť špičkové diela zrovnateľné a často aj lepšie ako mnohé zahraničné zabehnuté kapely v tomto žánri. Osobne mi príliš nevoňajú moderné a progresívne Thrash kapely, myslím, že to najlepšie čo Thrash ponúkol, vzniklo koncom 80tych a začiatkom 90tych rokov a práve do tohto obdobia LAID TO WASTE spadajú. Nepotrebujú kopírovať pritom „Reign In Blood“, alebo „Kill ´Em All“, vedia si vystačiť so svojimi schopnosťami a nápadmi, môžete to napokon skúsiť aj vy vypočutím si ich diel. Preto ma teší, že sa nám podarilo uskutočniť rozhovor s touto nádejnou kapelou, už len zostáva dúfať, že sa objavia na nejakej zaujímavej akcii v našom okolí.Zdar do tábora LAID TO WASTE. Na začiatok by som si rád vypočul príbeh o LAID TO WASTE, kedy presne sa táto mašinéria rozbehla a aký bol dôvod založenia? Dávali ste si na začiatok nejaké ciele, a ako sa vám ich darí plniť dnes? Je mi jasné, že nejaké bio máte aj na svojej bandzone stránke, ale aj tak, aspoň stručne :)
Zdar z tábora Laid to Waste. Tak pro začátek by chtělo říct, že jsme všichni hráli v kapele Kill! Kill! Kill!, kterou jsme po domluvě ukončili a začali hrát jako Laid to Waste. Oproti předchozí kapele jsme se zaměřili na old school speed/thrash. Proč ta změna? Protože kapela byla najednou schopna tvořit něco úplně jiného a na jiné úrovni. Za to může hlavně Vojta (kytarista), který se v naší hudbě angažuje nejvíc. Cíle jsme si dávali jen ty nejvyšší. Zahráli jsme si po boku mladých, skvělých, českých i zahraničních kapel. Rádi bychom také hráli na nějakém velkém festivalu, což se nám zatím vyhýbá.Vonku máte ešte celkom čerstvý materiál „Mental Decay“, pravdupovediac mi vyrazil dych a musel som to chvíľu rozdýchavať. Ako sám hodnotíš tento materiál z terajšieho pohľadu keď je novinka vonku? A klasicky sa spýtam, zmenil by si niečo ak by sa ešte dalo?
Díky! Zatím si k albu hledám cestu. Za ty měsíce, co jsem si to nosil v mobilu a poslouchal při každé příležitosti s cílem najít něco, co se dá zlepšit, jsem se zkrátka alba přejedl. Co se týče instrumentální složky, tak nemám výtek. Co se ale zpěvu týče, tak jsem samozřejmě sebekritický, ale byl jsem na tom vokálně tehdy určitě lépe, než v těchto dnech, takže bych to asi nevylepšil :)

Vašou prvou nahrávkou však bol debut „Counterattack“ z 2015, priznám sa, že tento materiál som ešte celý nepočul. Ako by si ho porovnal práve s „Mental Decay“? Povedal by si, že ste prešli už určitú cestu a vaša hudba sa stala viac pokročilou či lepšou? Je pre vás dôležité sa vyvíjať aj v rámci Thrash / Speedu, ktorý hráte ako v zlatých 80tych?
Myslím, že Counterattack určitě stojí za poslech. Album je to ale jiné, přímočařejší, velice užitečné, co se vyklepání hlavy týče. Mental Decay bylo vlastně nahrávané hned rok po prvním albu, takže pokud jsme ušli nějakou cestu, byl to spíš běh. Dost jsme toho ale stačili odehrát, takže jsme se určitě dostali o kus dál. Vyvíjet se je pro nás velice důležité, a to i v rámci stylu, o kterém si myslím, že ještě nemá své limity.

Rád by som sa zastavil pri novinke z hľadiska nahrávania. Ako dlho ste „Mental Decay“ nahrávali a na koľko ste boli pripravení v štúdiu? Mali ste materiál už úplne nacvičený, alebo sa ešte niečo dopiľovalo v štúdiu? Aká vládla atmosféra v KSV Studios? Prečo ste si vybrali toto štúdio a ako prebiehalo samotné nahrávanie? Atmosféra bola určite šialená a pivo tieklo prúdom :)
No, to je těžká otázka. Začali jsme nahrávat v červnu 2016 a za měsíc byla nástrojovka hotová. Některé texty ještě nebyly ale do srpna hotové, a proto jsem zpěvy začal nahrávat až v říjnu. Nahrávání zpěvu trvalo zhruba měsíc, ale hodin nahrávání bylo ve výsledku pouhých dvacet. Všechen hudební materiál byl hotov před nahráváním, což byla podmínka, kterou jsme si dali, než jsme šli do studia. KSV studios je parádní malé studio vedené naším kamarádem Sheafraidhem, bubeníkem 1000 bombs, Panychidy, Trollech…, a ten nám dokáže vytvořit příjemnou atmosféru kdykoli a rozumí tomu, co chceme, takže to byla jasná volba. Jinak tě asi zklamu, ale jsme docela suchaři a zůstali jsme celou dobu střízliví.

Hráte hudbu, ktorá bola aktuálna skôr v 80tych rokoch prípadne začiatkom 90tych. Ako pristupujete ku štylizácii tohto žánru, snažíte sa na 100% dodržiavať všetko čo vtedajšie kapely robili, alebo myslíš, že do vašej hudby pridávate aj nejaké modernejšie prvky, ktoré by vašu hudbu osviežili?
Těžko říct. Snažíme se hrát to, co nás baví a taky baví poslouchat. Jelikož jsou kapely z 80. let pořád hluboko zakořeněny v našich černých srdcích, tak si uvažujeme o muzice stejným způsobem. Je ale klidně možné, že to není vše dobové.

Osobne sa mi zdá, že mnoho Thrash Metalových kapiel sa snaží vychádzať z kultových kapiel ako Metallica, alebo Slayer, u vás som si nevšimol vplyvy takýchto velikánov. Skôr opačne, osobne totálne zbožňujem starú nemeckú kapelu Living Death a práve vaša tvorba mi ich veľmi pripomína, možno to bude podobnou farbou hlasu a frázovaním. Ako vnímaš túto tak trochu nedocenenú legendu a aké kapely vás ovplyvnili z hľadiska inšpirácie?
Osobně můžu říct, že Living Death jsem objevil až po nahrávání, takže je jen náhoda, pokud ti přijde naše hudba podobná. Kapela je to velice nedoceněná, pěkně špinavej speed metal. Ovlivnili nás a pořád ovlivňují první desky Megadeth a Metallicy, potom bych rád zmínil kanadskou kapelu Sacrifice a mladé kapely jako jsou Evil Invaders, Ranger a Enforcer.

Album aj napriek tomu, že vyznieva doslova ako starinka po hudobnej stránke, je brutálne atraktívny a dobre sa počúva, určite za to môžu špičkové výkony celej kapely, dobré nápady, výborné kompozičné zázemie a neviem ako ste to tak dali, ale vaše gitarové harmónie sú jednoducho tak autentické a úprimné, až ma z toho striasa. Ako vznikajú vaše skladby?
Skladby vznikají většinou doma na koleni. Riffy si mezi sebou přeposíláme a diskutujeme, jak by to mohlo vypadat. Všechno se potom dodělává na zkoušce, kde je teprve slyšet, jak to všechno do sebe zapadá. Občas taky uděláme písničku jen ve zkušebně. Největší podíl práce patří Vojtovi.

Kedy usúdite, že skladba je už úplne hotová a že už nie je na nej čo vylepšovať? Ste detailisti a hráte sa s riffmi, rytmikou a celkove s aranžami dovtedy kým nie ste na 100% spokojní, alebo skladáte surovým spôsobom a jednoducho ste talenty pre písanie a skladby sa rodia prirodzene a pomerne rýchlo? Používate rovnaký systém skladania pri všetkých skladbách, alebo je to individuálne?
Skladba je hotová, až když je nahraná :). Občas se něco vymění až po půl roce, ale většinou skladbu složíme během pár dní a už se to nemění. Z možností, co jsi tu zmínil, bych to označil za ten surový. Prostě přirozený talent :). Tak nějakou páteř naše skládání má, ale občas se rozhodneme udělat něco jinak, aby to nevyznělo jednotvárně.

Jediná vec, ktorá ma na „Mental Decay“ tak trochu mrzí je, že netrvá o niečo dlhšie, síce aj „Reign In Blood“ má len niečo cez 30 minút, ale predsa len, nemali ste v zálohe ešte nejaké dve ďalšie skladby, ktoré by to potiahli aspoň na tých klasických 45 minút? Na druhej strane sa vraví, že dobrého je málo!
Neměli jsme v zásobě vůbec. Sotva jsme měli tyto písničky hotové. Stanovili jsme si termín, kdy půjdeme do studia a mohli jsme zvládnout jen 8 songů. Já zrovna nejsem fanoušek 45minutových desek. Thrash má být agresivní, rychlý a včas skončit. 32 minut je možná trochu méně, ale Counterattack měl 28, takže je tu vidět nějaký progres.

Ako by si opísal vašu textovú zložku? Kto je autorom vašich textov a odkiaľ čerpáte námety? Samozrejme, stačí si pozrieť večer správy a sledovať čo sa dnes deje. Myslíš, že celá táto vyhrotená situácia bola vždy, alebo dnes je to už fakt cez čiaru? Myslíš, že používate klasické témy pre Thrash Metal? Na ktorý text by si najviac upozornil?
Celkově je to různorodé. Jsou to témata politická, vojenská, trochu fantasy. Když bychom mluvili jen o Mental Decay, tak ten je zaměřen na (jak již název napovídá) na psychický stav člověka, který nevydrží soužití v dnešní společnosti. Postupně se charaktery těchto postav změní k nepoznání. Myslím, že hlavně média mají největší podíl na tom, že situaci kolem nás a daleko od nás hodně vnímáme. Takové věci se děly vždy, ale objevila se potřeba šokovat. Myslím si, že většina našich textů je vyloženě thrashových, ale jsou tu i jiné jako je The Strangler vyprávějící příběh o Bostonském škrtiči, který je vlastně rýmovaný v několika rovinách.

Spolupracujete so skvelým labelom Support Underground. Ako ste sa našli? Kto koho oslovil ako prvý a ako sa vám žije pod týmto labelom? Myslíš, že spolupráca bude pokračovať aj v najbližších rokoch? Plánujete aj vydanie LP?
Koník si nás našel úplně sám, krátce po vydání Counterattacku. Do té doby jsme o něm neměli ani tušení. Naše kapela je vidět určitě i kvůli němu. Je to ten nejochotnější člověk, kterého jsem kdy potkal. Na další dvě otázky ti odpovědět nemohu, protože na ně odpověď neznám.

Thrash Metal zažíva svoje dobré obdobie v týchto dňoch, myslím, že aj v posledných rokoch, tento žáner tu samozrejme bol stále, ale mám pocit, že za poslednú dobu vzniklo veľa zaujímavých a talentovaných kapiel, a je jedno či je to čistý Thrash, alebo Thrash / Speed / Heavy, dôkazom je aj vaša scéna, ale aj naša slovenská. Ako sa na to pozeráš?
Koukám se na to stejně. Právě hlavně v posledních letech se tu objevili mladé kapely, kvůli kterým má zase thrash/speed/heavy metal šťávu, a to jak u nás, tak v zahraničí. Jsem hlavně rád, že to právě není jen v tom zahraničí. Myslím, že si mladí lidé zaslouží zažít to samé, co zažívali máničky v 80.–90. letch.

Ktorý album ťa v poslednej dobe najviac zaujal a prečo? Mohol by si taktiež niečo napísať o tvojich absolútne najlepších albumoch všeobecne? Ktoré favorizuješ a zobral by si si ich aj na povestný opustený ostrov? :) Myslíš, že aj dnes je možné napísať tak skvelé diela ako v 80tych alebo 90tych rokoch?
Upřímně mě nejvíce zaujal Atrocity for the Lust od Acid Force, na který jsem se těšil. Před tím to bylo album Speed and Violence od Ranger a Terminal Radux od Vektor. Na pověstný ostrov bych si vzal asi celý kamión desek :). Ale když zkrátím to: Slayer - Reign in Blood, Metallica - Kill ‘em All, Sacrifice – Soldiers of Misfortune, Enforcer – Death by Fire, Saxon – Power and Glory. K poslední otázce: Myslím, že to není možné. Všechny kapely jako my jsou označovány za retro metal, ikdyž v podstatě navazujeme jen na tu dobu, kdy ten styl za něco stál a nešlo to do háje. Takže cokoliv tyhle kapely vydají, tak společnost už tak brát nebude. Pro mě ale třeba nejlepší speed metalová deska je zmiňovaná Death by Fire. Ale většinově to tak nebude.

Vaše koncertné aktivity sú určite husté. Môžeš spomenúť na vaše najlepšie akcie a kde sa najbližšie chystáte? Máte aj ponuky zo Slovenska? Ak ste už hrali na Slovensku, vedel by si porovnať rozdiel medzi vašimi a našimi? Bude aj nejaké turné pre „Mental Decay“?
Spíš bych je označil za řídké. Nejlepší akce byly určitě s Ranger a Cauldron, protože ty kapely posloucháme a možnost si s nimi zahrát byla pro nás jeden ze splněných snů. Oba křty byly také vydařené. Teď nás toho moc nečeká. Nejblíže hrajeme 16. 9. u Domažlic, pak se chystáme do Německa. Tour nechystáme, ale něco bude, až se situace u nás trochu uklidní. Na Slovensko nás nikdo nezve. Dvakrát už jsme tam hráli. Jen přes kvanta borovičky si na to nemohu vzpomenout!

Ok, to by bolo z mojej strany všetko, Tebe ďakujem za zodpovedanie mojich otázok a ak máš nejaký odkaz pre vašich fanúšikov, sem s ním :) Ešte raz vďaka za rozhovor a LTW prajem len tie najlepšie inšpirácie!
Rádi bychom všem fanouškům i tobě poděkovali za podporu. Nemohli jsme si přát lepší ohlasy na novou desku, než aktuálně dostáváme. Ale tak jooo, vinyl určitě bude :)


bandzone.cz/laidtowasteLaid To Waste                                          
26.6.2017 Mortuary
interview
[home] [interviews] [reviews] [news] [stories] [about us] [beyond the veil] [contact]