[home] [interviews] [reviews] [news] [stories] [about us] [beyond the veil] [contact]
 
 
interview
NARCHOST bola jedna z dvoch veží kultového diela J. R. R. Tolkiena, Pán Prsteňov, tá severná. Tento názov si vybrala tiež pražská Black / Thrashová kapela hrajúca od roku 2010. Ich 3 albumy „Spiritual Plague“ ´13, „Opening of The Gates“ ´15 a najnovší „Throne of Chaos“ ´17 sú svedectvami ich čiernej duše a vlastnej kreativity. O tejto kapele nie je zďaleka tak počuť ako o popredných českých Black, alebo Black / Thrash kapelách. Ich albumy vychádzajú napr. ako digitálny nosič, alebo keď je vonku fyzické CD, tak len v striktnej a skromnej várke pár desiatok kusov. Ich koncertné aktivity vôbec nie sú márne, väčšinou hrávajú s domácimi kapelami, ale predskakovali už aj známejším zahraničným menám. Nebude vôbec od veci, keď si na túto kapelu posvietime bližšie v rozhovore. Na otázky odpovedal Enthermontth (guit) a Abaddon (vox).
Zdravím do tábora NARCHOST, pre mňa ste ešte dosť neznáma kapela, v podstate som vašu existenciu zaregistroval až po vydaní nového albumu „Throne of Chaos“ z tohto roku. Mohol by si nejako opísať prečo ste túto kapelu dali dokopy a čo vás viedlo k tomu hrať takto koncipovaný Black / Thrash Metal?
Enthermontth: Zdravím všechny fans a čtenáře Necrosphere! Tak kapelu sme dali dokupy hlavně proto, že hudba je to co nás v životě naplňuje nejvíc - já napřiklad si nedovedu představit co lepšího dělat ve volném čase než se věnovat hraní a komponovaní. Náhodou se mi povedlo potkat pár podobnejch šílenců a tak vznikla dnešní tvář Narchostu. Náš styl bych spíš nazval Blackened Death Metal - každej z nás poslouchá různou hudbu, ale v tomhle stylu sme se všichni nějak našli a perfektně nám sedne. Snažíme se hudbu dělat agresivní, ale zároveň atmosférickou.Ako by si postupne opísal vašu hudbu od prvého albumu „Spiritual Plague“ až po nový „Throne of Chaos“? Myslíš, že ste ako hudobníci spravili kroky vpred, posunuli svoje hranice a idete stále dopredu, alebo vôbec sa takto nevnímate a hráte len to, čo v danú chvíľu cítite?
Enthermontth: Samozřejmě každý z nás se vyvýjí, jak po hudební tak lidské stránce – to se potom odráží na tom kam bude směřovat další tvorba. „Spiritual Plague“ v podstatě začalo u klasického Black Metalu. Jsou na něm většinou skladby z let 2010-11. Poté co se rozpadla původní sestava sem nějakou dobu pokračoval s tvorbou sám - a díky tomu sem měl volnější ruce co se týče experimentování. Poté se ke mě přidali další členové, kterým tento styl sednul a pomohli mi ho ještě víc rozvinout - z toho vzniklo „Opening of the Gates“. Na „Throne of Chaos“ jsme tento styl ještě prohloubily a více rozpracovali.

Celkom by ma zaujímalo, prečo ste zvolili názov NARCHOST, odkiaľ to pochádza, kto to vymyslel a čo ten názov vyjadruje?
Enthermontth: Narchost pochází z Tolkienovy Středozemě – je to jedna z věží střěžící bránu Mordoru. Název sem zvolil já a vyjadřuje poctu průkopníkům stylu jakými jsou Burzum, či Gorgoroth a zároveň symbolizuje naši snahu zachovat v hudbě starý dobrý feeling metalových skupin 80. a 90.let.

Viem, že ste boli na určitú dobu aj rozpadnutí, prečo k tomuto prišlo? V NARCHOST sa vystriedalo už dosť hudobníkov na kratšiu dobu svojej existencie, čomu to pripisuješ? Myslíš, že momentálna zostava je tá najideálnejšia?
Enthermontth: Spousta kapel si na začátku projde podobným obdobím jako my - sejde se parta lidí, všichni chtěj hrát v kapele, ale bohužel každý chce hrát trochu něco jinýho (nebo mu chybí zápal) a pak to dlouho nevydrží. Narazit na správný lidi chce (hlavně u začínající kapely) čas. Momentální sestava je podle mě ideální – každý z nás je do toho co děláme zapálenej a navíc každý je přínosem pro kapelu i v dalších stránkách - Uscumug s Abaddonem se například starají o grafickou stránku alb apod.

Máte nejaký špeciálny proces skladania skladieb? Vo vašej histórii som si všimol, že ste dosť rýchlo zložili 18 skladieb z čoho vznikli oba vaše prvé albumy. Cítiš, že máte pretlak v komponovaní? Píšu sa vám skladby najlepšie v nejaké konkrétne ročné obdobie, v noci, alebo niečo podobné?
Enthermontth: No tady je skutečnost jiná než to může vypadat – ty první dvě desky vznikaly docela dlouho, Spiritual Plague je spíš kompilace starých demo skladeb z let 2010-12 a věci na Opening of the Gates také vznikaly přibližně dva roky. Problémem bylo, že v té době byl Narchost bez zpěváka, ale jakmile se ke kapele přidal Abaddon, tak to šlo ráz na ráz. No… skladby už sem napsal v různých ročních obdobích i denních dobách, myslim si že víc než to má na skládání vliv rozpoložení, nálada…

Abaddon: Přesně jak řekl Enthermontth, nejdůležitější na mém psaní textů je nálada, rozpoložení a to jakou si vytvořím atmosféru a prostředí. Píšu nejraději v noci, protože jsem odproštěn od denního ruchu. Ať už doma či v přírodě, naladím se na určitou povídku nebo část příběhu mistra Lovecrafta a snažím se vytvořit si kolem sebe atmosféru připomínající rituál, protože psaní textu je vlastně takovým mým osobním rituálem a pak jen poslouchám hudbu do které jako nitě vplétám slova a věty, někdy zaříkání, jakoby mi je našeptávali prastaří.


Ako je pre vás dôležitá kompozícia skladieb? Je pre vás zaujímavejšie skladať skôr intuitívne, alebo dávate prednosť skôr rozumu a všetky riffy sa snažíte vypilovať do detailu, prehrávať si ich stále dokola a vyšperkovať ich do detailu?
Enthermontth: Kompozice skladeb je pro nás hodně důležitá. Samozřejmě většina melodií vzniká intuitivně (na to má dost vliv rozpoležení, nálada jak sem psal výše), pak ale většinou přijde na řadu jak si říkal ´´rozum´´ - práce s rytmikou, obohacení o nové, zajímavé prvky, samply apod. Pro mě je hodně důležitá dynamika skladeb.

Ďalší dôležitý element, ktorý v Black, alebo Black Thrash Metale musí byť zachovaný, je atmosféra hudby. Ako je pre vás dôležitá táto stránka veci? Snažíte sa atmosféru dosiahnuť zámerne, alebo je to priamo zakódované už pri kompozičnom procese a prirodzene?
Enthermontth: Atmosféra podle mě zvniká už podle nálady, kterou má člověk během skládání. Samozřejmě zaléží, aby se jí podařilo udržet během živého přednesu (což například v klubu, který zeje prázdnotou není snadné:-)) a hlavně na nahrávkách.

Ako som tak počúval váš tretí nový album „Throne of Choas“, prišlo mi, že vychádzate zo starej klasickej českej Black Metalovej scény, ktorá je rovnako silne charakteristická, ako nórska, švédska, fínska, poľská, grécka, alebo americká. Ako vnímaš NARCHOST z tohto hľadiska? Cítite sa ako českí Black Metaloví patrioti vychádzajúci z koreňov českých?
Enthermontth: Každej z nás má pod kůží zažranou hromadu českých BM kapel, takže je jasný, že to na celkovém feelingu bude znát. Já osobně se ale musím přiznat, že co se týče hudby, tak preferuju hlavně švédský Death Metal.

Abaddon: Zcela určitě. Černý kov jsem jako hudbu začal poslouchat už někdy ve dvanácti letech, bylo to díky mému otci, který mne zásoboval nahrávkami BM z celého světa. On sám měl v 90. letech kapelu BELIAL, kde byl zpěvákem a textařem, takže jablko nepadlo daleko od stromu. Postupem času jsem černému kovu propadl naprosto a dnes mohu tvrdit, že to není pouze jen hudební styl, ale I způsob života.


Ktoré české Black Metalové albumy alebo demá považuješ za najlepšie a prečo? Určite si si všimol, že napr. slovenská Black Metalová scéna nebola v 90tych rokoch ani zďaleka tak silná ako tá vaša, už len trio Master´s Hammer, Törr a Root bolo monštruózne a dodnes všetky tieto kulty fungujú a sledujú ich fanúšikovia z celého sveta. Slovenský Black Metal sa začal rozrastať až neskôr. Máš nejakých obľúbencov od nás a sleduješ vôbec novšie kapely?
Z českých sou to pro mě starší nahrávky Inferna, Sekhmet a Agmen - mám rád ten syrovej zvuk, podle mě to prostě k BM patří. Ze Slovenska mám nejradši Warmarch. Poslední dobou už BM celkově moc nesleduju, poslouchám hlavně Death Metal, ale určitě mě zaujali Kraake, Degoryen či Buer.

Veľmi ma zaujala vaša lyrická stránka, na novom albume sa všetko točí okolo prastarého Chaosu, Lovecraftských tém, Necronomiconu. Kto z vás je najviac zažratý do tejto tematiky? Vyskytovali sa tieto témy aj na vašich starších albumoch? Akú váhu prikladáte vašim textom?
Abaddon: Přišel jsem do kapely, když už byla rozběhnutá a měla nějakou historii. Každopádně jsem nechtěl přjít s klasickými BM texty jenž jsou naplněny Peklem, Satanem a klasickou nihilistickou atmosférou. Všechny ty kapely samozřejmě poslouchám a uctívám, hlavně staré kulty jako Bathory, Darkthrone a Burzum… Avšak chtěl jsem přijít s něčím trochu originálnějším. Satanic ani Pagan black metal nepřicházel v úvahu a tenkrát jsem četl povídku Hrůza v Dunwichi od Lovecrafta a v tu chvíly jsem si řekl to je ono. Věděl jsem že už se o to téma nějaké kapely otíraly, ale neznám snad žádnou, která by zasvětila všechny své texty a atmosféru, svou duši právě prastarým Bohům chaosu a všem entitám z hrůzného Necronomiconu z pera H.P. Lovecrafta, který tyto strašné inteligence nacházel ve stavech lucidního snění. Je to nevyčerpatelná studna inspirace.

Všimol som si, že váš prvý album „Spiritual Plague“ ste si vydali na vlastné náklady, druhý album „Opening of The Gates “ vám vydalo ruské vydavateľstvo Cvliminis, no a najnovší album „Throne of Chaos“ ste si znovu vydali sami. Môžeš sa o tom bližšie rozpísať? Prečo na vlastné náklady a prečo Cvlminis? Nakoniec Rusi vám vydali album len v 50 kusovom náklade, nie je to príliš málo?
Většina vydavatelství co by za něco stála má docela šílený podmínky (většinou skoro celý vydání ve finále zaplatí kapela) takže sme se prozatím rozhodli dávat přednost vlastnímu vydání. Pokud by se nám však ozvalo vydavatelství s nějakými solidními podmínkami, tak by sme do toho určitě šli. U „Opening of The Gates“ sme nakonec museli udělat reedici (vlatním nákladem), ale jinak si myslim, že 50kusů bohatě stačí - většinou se po vydání desky celkem rychle prodá cca. 20-30kusů a zbytek se Ti pak válí doma (teda aspoň u tak malý kapely jako sme my:-) )

Zaujímavý je aj obal vášho posledného albumu. Kto je autorom a ako táto kresba vznikla? Bola to práca na zákazku? Príde mi, že je to namaľované dosť surovo a o to autentickejšie to celé vyznieva, ste spokojní s obalom?
Já sem s obalem spokojenej naprosto. Právě ta surovost se mi líbí. Obal je komplet naše práce - hlavní motiv (a některé další kresby) má na svědomí zpěvák Abaddon a většinu kreseb k textům Urscumug. Já už sem pak jen dodělal celkovou grafiku (pod přísnou cenzurou zbytku kapely :O)

Ok, to by bolo z mojej strany všetko, ak som na niečo podstatné zabudol, máte priestor čokoľvek odkázať buď vašim fans, alebo čokoľvek iné. Tebe ďakujem za zodpovedanie mojich otázok a NARCHOST prajem veľa obludnej inšpirácie do budúcnosti....
My zase děkujem za prostor, a naše díky patří taky našim fans a lidem kolem nás za jejich podporu. Ještě zbývá dodat, že pokud vše půjde dobře tak by sme se měli koncem března (marec) ukázat u vás na Slovensku (více informací bude během pár týdnů na našem webu) tak ať Vás dorazí co nejvíc!!!
HELL!
http://bandzone.cz/enthermontth666hellcom
Enthermontth, Abaddon                      22. 11. 2017 Mortuary
 
Throne of Chaos