[home] [interviews] [reviews] [news] [stories] [about us] [beyond the veil] [contact]
 
 
Black Metal má v Čechách silné zastúpenie už od druhej polky 80tych rokov, no začiatkom 90tych všetko vybuchlo a česká Black Metalová krv sa rozliala veľkým spôsobom a zanechala následky aj na mnoho BM legiend z celého sveta. Po druhej vlne, ktorá už nebola tak silná, avšak stále kvalitná, prišla tretia. Medzi najsilnejších zástupcov tej tretej určite môžeme označiť SEKHMET z Děčína s rokom vzniku 2002. Hudobne však s novým chápaním tohto čierneho umenia toho nemajú príliš spoločné, skôr sa vracajú ku koreňom druhej vlny nórskeho, alebo švédskeho čierneho kovu. Debut sa objavil až v roku 2006 so zaujímavým názvom „Masová očista člověka“ a potom nasledovali štyri ďalšie dlhohrajúce albumy, pričom najnovší „Spiritual Eclipse“ je ich posledným slovom do bitky. Pochádza z roku 2016 a to je už dlhšia doba od jeho vydania. Čo je teda nové, ale aj mnoho iného som sa pýtal tejto pochmúrnej partie, odpovedal Set (guit, vox).


Tak na začiatok otázka, ktorú v poslednej dobe kladiem skoro každej kapele. Pomenovali ste sa po staroegyptskej Bohyne pomsty spodobovanej ako divoká levica, alebo žena s levou hlavou. Prečo ste si vybrali tento názov, čo pre vás symbolizuje a to isté by som sa spýtal aj na samotné logo, má pre vás hlbší význam?
Zdravíme všechny čtenáře a díky za prostor. Název kapely jsme vybírali jako náctiletý parchanti a nyní si už nepamatuji z jakých názvů jsme přesně vybírali. Nicméně Sekhmet byla vybrána ze Satanské bible. Tato bohyně je chytrá, ctižádostivá, upřímná, mstivá a má bojového ducha, tudíž vystihuje vše potřebné pro nás v kapele, tak i v osobních životech. Sekhmet má svá pozitiva i negativa a je obdařena destruktivní silou v podobě ohně. Také na našich podiích se objevuje oheň. Jsme společně propojeni od samého začátku ve všech aspektech. Jsme hrdý, že patříme pod křídla pekelné bohyně Sekhmet.Pohybujete sa na Black Metalovej scéne už 16 rokov, toto číslo len dokazuje stabilitu a integritu vašej kapely, mnohé nevydržia ani 5 rokov. Keď ste zakladali SEKHMET, verili ste, že tu budete ešte stále za tak dlhú dobu s piatymi plnými albumami a v tak plnej sile? Čo pre teba SEKHMET reprezentuje?
Na začátku jsem nad tím neuvažoval v tomto smyslu. Kdyby ano, tak bych tomu asi nevěřil. Snil jsem ale o tom, aby kapela vydržela. Není to snadné hrnout před sebou ten obrovský balvan tolik let. Ale měli jsme to štěstí, že se v kapele objevili opravdu dobří lidé, přátelé a všichni jsme měli pro sebe pochopení. Toto je opravdu dost důležité pro výdrž kapely. K čemu ti bude muzikant v kapele, pokud si s ním nemáš co říct nebo ho chceš po dvou dnech na tour nakopat do prdele? Je pravdou, že pár lidí odešlo z kapely za ta léta, ale vše bylo na vzájemné domluvě. V tuto chvíli máme sestavu, která je opravdu silná a není to jen můj osobní názor. Zaslechl jsem od lidí, že naše live show jsou teď dost energické, a že cítí ten obrovský náboj jako nikdy před tím. Jsem velice rád, že nám s druhou kytarou vypomáhá Alastor Paul z Kraake. Je to dobrý kamarád a společník na UG cestě, po které jde kapela Sekhmet.
Druhý důležitý bod, který napomáhá k dlouhé životnosti kapely je upřímnost a možnost volby pro všechny. Je pravdou, že chod kapely mám na starosti z větší části já. Ale i tak, každý má svůj prostor, každý může přinést riff, píseň, text nebo koncert. Fungujeme na bázi většinové shody/neshody. Menšina musí sklopit uši a jít cestou, kterou vybarala většina. Vzájemný respekt a vše rovným dílem.
Kapela Sekhmet je pro mě velký kus života a jeho neodlučitelná součást. Cesta byla a ještě bude dlouhá a trnitá. Neustále nám někdo háže klacky pod nohy. Také doba je plná trendů a lidi ztrácejí zájem o metal celkově. Ale cítím, že to je v nás a že tu ještě dlouho budeme trnem v oku. A o to přece v BM jde.

 
Od začiatku ste verní Black Metalu čo je snáď najnenávistnejší žáner v Metalovej hudbe. Je hnev, nenávisť a zlosť to, čo ťa najviac k tomuto žánru priťahuje, alebo sú aj ďalšie prívlastky, ktoré by si rád uviedol? Samozrejme nesmieme zabudnúť na atmosféru, bez ktorej by Black Metal stratil snáď 99% podstaty. Počúval si BM aj dávno pred tým než si začal hrať v SEKHMET?
Black metal má mnoho odvětví, takže jistě všichni společně najdeme jiné přívlastky. Já osobně mám rád tu sílu odboje, který představuje BM žánr. Není potřeba se za každou cenu líbit všem a všude. Není potřeba dodržovat nějaká pravidla atd ... Je pravda, že pokud jdeš s davem a dodržuješ linie, které určuje tato doba, tak se snadněji dostaneš na festy a zahraješ si na dobrých akcích. Ale chceme být pokrytci? Chceme být někdo, koho z hloubi duše nenávidíme? My rozhodně ne, a nikdy tomu tak nebylo. Proto jsme asi za naší kontroverzi nenáviděni.
Ale nesmím zapomenout zmínit atomsféru a pocity, které mám, když se procházím po lese, po skalách. Noční poslech BM při svitu měsíce a vůně nezkrotné přírody to je něco, co mě opravdu vnitřně obohacuje. To je ta podstata!
Metal, rock  poslouchám od mala, takže ano. Mám rád všechny styly, kde jsou kytary a bicí. Ale Black metal, Heavy metal a Punk rock jsou the best.

 
K SEKHMET ako aj k väčšine Black Metalových kapiel neodmysliteľne patrí satanizmus a jeho rôzne odrody a filozofie. Ku ktorej vetve máte najbližšie? Často sa táto „komunita“ rozdeľuje na La Veyovcov a Crowleyovcov. Je jasné, že v Satanizme je najdôležitejšia individualita a je vždy možné si vytvoriť vlastnú interpretáciu, alebo paradigmu. Ako je to vo vašom prípade?
Satanismus vnímáme spíš jako individualismus a opírání se o sebe sama. Dále pak také jako boj proti křesťanství. I když kapela Sekhmet je zkrátka proti každému slepému náboženství, díky kterému nastává zatmění mysli a popření sebe sama. Je pro mě nepochopitelné, že někdo dokáže opustit rodinu, či se zbavit majetku, nebo dokonce vraždit ve jménu svého tzv. boha. V průběhu let jsme se trefovali do vícero náboženství a ne jen do křesťanství.
 
Zlo je neodmysliteľnou súčasťou človeka odkedy sme začali chodiť po zemskom povrchu, už Adam a Eva ako prví ľudia spáchali prvotný hriech a tým ľudstvo uvrhli do pozície „zla“ (alebo slobody???) a boli vyhnaní z Raja. V gnostickom učení je dokonca aj Stvoriteľ chápaný ako zlý a jeho príkazy majú za úlohu uväzniť človeka a zahaliť mu pravdu o sebe. Ako vnímaš zlo ty a čo považuješ za skutočné a najväčšie zlo?
Beru to tak, že zlo je individuální pojem. Pokud si někdo neznalý přečte texty nebo se podívá na většinu BM kapel, tak je to pro něj zlo. Surovost, agrese, image a texty kapel ruku v ruce dodávají pocit zla pro neznalé. Ale nám to tak nepřipadá. Nebo další příklad, pro někoho je dobré, že se do Evropy ženou utečenci a chtějí nás učit Islámu. Některé politické strany našich vlád z V4 argumentují, že to je zlé, že jsme křesťanské země atd ...., že se naše kultury absolutně liší a že nejsme schopni jako křesťané pojmout jejich islámské zvyky. Každá mince má dvě strany a není to tak jednoznačné. Myslím si, že nikdo z nás nedokáže určit co je dobré a co je zlé. Je to velice individuální a zde nenajdeme shodu na celém světě nikdy. Já osobně ani nevidím nic dobrého v podobné argumentaci. To zlo zde vidím také, ale rozhodně bych se neopíral o Ježíše. Jak je vidno stejně to nepomáhá.
Největší zlo vidím tam, kde se maže historie lidstva a upravuje pravda. Opět mířím převážně do řad křesťanství, islámu a judaismu. To je největší problém. Doufám, že se jednou děti našich dětí dozví pravdu, jak to opravdu všechno bylo.

 
Bol si niekedy v mladosti vedený ku kresťanstvu rodičmi, alebo prarodičmi? Ako si spomínaš na ranné obdobie detstva a ako si vtedy vnímal samotnú cirkev, kňazov a ako a kedy sa zmenil svoj svetonázor? Myslíš si, že kresťanstvo môže človeku priniesť niečo pozitívne, alebo sú to všetko len výmysly a prekrútené demagógie?
Nikdy jsem nebyl vedený k podobnému náboženství ze strany rodiny. Pokud jsi slabý a slepý jedinec, tak ti jistě dokáže přinést něco pozitivního. Od malička mám záporný vztah ke kněžím a církvi. Už jako malému mi vadila spousta věcí. Ničí a pálí pohanské místa a knížky, aby postavili své kostely a psali svou pravdu a historii. Ale to vše v době, kdy je nemusel dohnat trest. Zkus se dnes chovat jako oni tehdy, tak tě zavřou. Však Varg by mohl vyprávět. Kněží žijí v celibátu a na druhé straně vidíme homosexuální pedofilii atd atd ... Odpírají si to, co je lidské, aby se pak mohli chovat jako zvířata... Toto náboženství postrádá logiku.
 
Spýtal by som sa ťa na termín nadprirodzenosť, ten možno chápať v rôznych teóriách, alebo filozofiách, či náboženstvách rôznorodo. Ako ho však chápeš ty? Mal si niekedy skúsenosť, ktorá sa vymykala od bežných fyzikálnych, alebo logických princípov? Myslíš si, že okrem toho čo vidíme, počujeme a dotýkame sa, existuje ešte niečo viac?
Já jsem realista. Na co si nemůžu sáhnout, to pro mě neexistuje. Někdy, když jsem v lese, jen tak sedím a přemýšlím, tak si říkám jestli existuje něco víc než jen to co známe. Ale to je vše jen občasné poblouzněné myšlení.
 
Aká bola prvotná pohnútka vytvoriť zoskupenie SEKHMET? Mali ste na začiatku nejakú jasnú víziu a na koľko sa jej držíte do dnes? 
Hele to byla náhoda od začátku. Tehdy fungoval malý obchůdek Tortuga s metalovým oblečením v Děčíně. Chodili jsme si tam kupovat MC, CD a pokecat. Jednou jsem si tam kupoval cd death metalové kapely Polymorph a potkal tam 13-ti letého klučinu. A povídám, že už musím letět za kámošem, že má pro mě nahrané kazety. A tento klučina, že by šel se mnou. Po cestě mi vyprávěl, že mu jeho táta chce dát k narozeninám bicí, a že je nechce. Tak jsem mu říkal, že si pořídím kytaru a založíme kapelu. Tehdy jsem měl ve škole kamaráda, který byl ochotný půjčovat basu mému bratrovi. Byla to Iris bass a tak to vzniklo. Po třech měsících každodenního zkoušení ve sklepě, jsme měli první koncert. Bylo to v týdnu a přišlo neuvěřitelných 140 lidí. Klub narvaný a už to jelo. Zahráli jsme naše první 3 skladby, každou dvakrát.
Jinak vize v podstatě nebyli. Chtěli jsme hrát. Každý nápad se použil. Jeden čas jsme měli několik BM a DM songů. Tak jsme se po krátkém čase rozhodli založit druhou kapelu s názvem Leather Face, která hrála ryzí death metal. Leather face měl solidně našlápnuto a hrál spousty akcí se sousedy Bloody Diarhoea. Ale časem prostě syrové riffy vyhrály a drhnul se pouze a jedině Sekhmet. Nicméně hrálo se furt, zkoušelo se neustále, ale po čase došlo k odchodu původního zpěváka, který s námi nikdy nic nenazpíval. A tak jsme vyhodili 10 songů a začali pracovat na novém materiálu, který později dostal název Pomsta Pekelných Legií.

 
So SEKHMET je od začiatku spojený aj fenomén corpsepaintu, alebo Black Metalového líčenia, toto sa zväčša týkalo kapiel rokov 90tych, no stále je dosť BM kapiel používajúc tento rituálny zvyk. Iné novšie a modernejšie BM kapely už corpsepaint nepoužívajú a považujú ho za prežitok. Čo pre vás maľovanie znamená? Myslíš, že maľovanie v BM má podobný význam ako pre staré kmene, ktoré ho používali pri svojich rituáloch? Používate ho na každej live akcii?
Ano používáme warpaint/corpsepaint na každé akci. Myslím, že se stalo asi 2x za těch 16 let, že jsme ho nepoužili. Ale důvod nevím už, asi nějaké časové omezení ... Malujeme se i když přijde hrstka lidí na koncert. Dle mého názoru to k BM patří, ale každý má svůj pohled na to a já jim to neberu. Já se pod maskou cítím mnohem lépe na podiu. Jsem Setem a ta malba mi dodává jistou energii, kterou využiju pro live show. Má to něco do sebe, je tam jistý magický náboj a ten paint má svůj význam pro každého, kdo ho používá. Takže ano, koncert je něco jako ritual a má to své opodstatnění. 
 
Už som spomínal termín individualita v rámci Satanizmu, ako ho však berieš a chápeš v rámci Black Metalovej scény? Vnímaš SEKHMET ako súčasť Black Metalovej komunity spojenej s inými napr. českými kapelami, alebo ako som spomínal, beriete sa skôr ako individualistické zoskupenie?
Satanžel si myslím, že Sekhmet je součást BM komunity a lidi to tak také berou. V té komunitě, ale jsou lidi nebo kapely, se kterými člověk nechce být spojován, ale zase jsou tam lidi a kapely, na které jsem hrdý a pyšný, že s nimi mohu býti v jedné komunitě. Abych odpověděl přímo, tak myslím, že jsme součástí, ale okolí už nás pomalu opouští. My tu stále stojíme a děláme stále poctivý BM a underground. Většina lidí si našla jiné směry, jiné cíle a ty se už neztotožňují s naší původní cestou.
 

Opísal by si váš štýl Black Metalu ako typickú ukážku druhej vlny 90tych rokov? Ako sa tiež pozeráš na prvú vlnu, ale aj najnovšiu modernú, reprezentovanú napr. DSO, Mgla a aký máš vzťah k tzv. War Metalovým kapelám ako Blasphemy a podobne?
Já nad tímto takto nikdy neuvažoval, ale asi ano. Hrajeme to co se nám líbí hrát. Neškatulkujeme se nebo nehledáme nápady, aby to bylo typické pro daný styl.
Jak jsme již zmiňoval, tak já mám rád veškerý metal a rock, i když BM je pro mě top. Nicméně v každém odvětví metalu je prostě ,,the best" to co bylo na začátku. V prvních kapelách mám své obrovské idoly a dodnes je uznávám. Ale jak je známo, tak BM není jen muzika, takže jsem taky spousty kapel zavrhl pro jejich vyjadřování, vystupování atd ... Jiné kapely zase o to víc stouply na hodnotě, protože po tolika letech stále drží směr a názor a nepřevlékají kabáty.
Tato moderní vlna mi moc nevoní. Já v tom vidím jen záměr pro byznys. Myslím si , že to nemá s původní myšlenkou nic společného. Je to jen šaškárna a lidi jim to žerou. Například Mgla opravdu lahodí mým uším, ale kde byli ty jejich fanoušci před tímto masivním trendem, cca před 15 lety? Tento trend tu je zhruba 7-8 let a hodně kapel mění image, aby zapadla. Vem si třeba kapela UADA, hraje třeba tři roky a už jezdí celosvětové turné a jsou součástí velkých festů a za co? Že si udělají zvuk, image jako Mgla a i riffy jim ukradnou? No a stovky lidí je za to ještě pochválí. Tvl i nový Dimmu Borgir už mají okultní image, rituály na podiu spojené s kapucema a svíčkama. Nebo kluci z Noctem hrají stejně dlouho jako my. Nikdo tu kapelu skoro neznal. Bum udělala se jiná podiová show a už je to známá kapela. Dle mě BM je proti trendům, ale někdo uvnitř BM komunity vytvořil trend. Není to správné a doufám, že lidi otevřou oči a vrátí se zpět ke kořenům. 
JJ mám rád i tebou zmíněný War BM. Kapely jako Black Witchery, Revenge, Arkhon Infaustus atd ... ted se mi začal líbit polský Nekkrofukk.


Ktoré staré české Black Metalové albumy mali na teba najväčší vplyv a ktorý jediný album by si vyzdvihol ako klenot a album, ktorý by si si so sebou zobral na opustené miesto, kde by si musel počúvať len ten? Myslíš si, že česká BM scéna je rovnako špecifická ako nórska, poľská, grécka a podobne?
Určitě to byl ROOT a Zjevení a MASTER´S HAMMER - Rituál. Nevím, kterou desku bych chtěl mít sebou na opuštěném ostrově .... Asi ten ROOT. Cítím z té desky upřímnost do dnes. U Master´s Hammer jsem na pochybách dneska.
Hele, já to neumím asi zhodnotit. Já jistě poznám českou kapelu, ale možná to je tím, že jsem Čech. Hrajeme rozhodně jinak než výše zmínění. Ale jestli máme svůj Cz styl to si netroufám říct, asi ne.

 
Ok, to by bolo z mojej strany všetko, na záver by si mohol napísať v akom štádiu je najnovší materiál a akým smerom by sa mohol uberať. Tebe ďakujem za zodpovedanie mojich otázok a SEKHMET prajem do budúcnosti výraznú inšpiráciu a silu pre tvorenie!
Nový materiál je připraven, teď se na něm dělají produkční práce, řeší se koncept textů atd ... Kdy to bude venku si netroufám říct, protože jsme se rozhodli to mít vše připravené a nechat to x měsíců ležet, než se půjde do studia. Takže to může být klidně rok, dva. Nás nic netlačí. Uvidíme jak to půjde. Hlavně abychom byli spokojeni s naší prací.
Moc ti děkuji za prostor, který jsme jako kapela dostali. Sláva UGBM a nikdy nezapoměn na svoji cestu, na kterou jsi se vydal. AWE

http://sekhmetczech.bandcamp.com/
Set                                                         8. 7. 2018 Mortuary
 
Duchovné zatmenie
interview