[home] [interviews] [reviews] [news] [stories] [about us] [beyond the veil] [contact]
 
 
TYRANIZER toho zatiaľ veľa nevydali, vlastne úplne málo, zúčastnili sa len splitka Underground Elite 2013 spolu s Hejtman, Bajonet a Hellocaustor a to rovno troma skladbami. To bol aj celkom dôvod, prečo som TYRANIZER nakontaktoval. O TYRANIZER sa toho veľa nepíše v našich fanzinoch, preto som bol zvedavý na názory a postoje tejto Thrash / Black / Death kapely, navyše ich bicman Michal je bratom známeho a zosnulého Vlada Blasphemera. Kapela pochádza zo Žatca, rodiska kultových Maniac Butcher, o to väčší dôvod ich osloviť. Ale dosť už kecov, slovo má Tomáš Felix (guit, vox) a niektoré odpovede doplnili aj ostatní členovia.


Zdravím do tábora TYRANIZER, viac ako sympatický a trefný názov pre Thrash kapelu. Ako ste k tomuto názvu dospeli a čo pre vás symbolizuje? To isté by som sa rád spýtal na logo, má pre vás nejaký hlbší význam, alebo ste ho dali jednoducho niekomu nakresliť?
Původní název kapely měl být Kill, nicméně se do toho připletla jedna česká black metalová kapela a posléze jsme zjistili, že tento název už ve světě pár kapel použilo, takže nám nepřišlo vhodné toto jméno dál používat. Na Bandzone je na toto, myslím, stále památka v podobě nezrušeného profilu Kill. Následně přišel Michal s nápadem nazvat kapelu, v tu dobu dvoučlenný projekt, TYRANIZER. Mě se název líbil a tak byl použit. Máme rádi staré thrashové kapely a tento název nám na to absolutně pasoval. Logo jsme dali dohromady s Michalem sami. Načrtl jsem ho v AUTOCADu jako návrh, který jsem poslal Michalovi a ten ho převedl na křivky, aby se dalo následně používat pro grafické úpravy. Logo jsem dělal tak, aby bylo originální, ale zároveň aby se opět odkazovalo na klasické thrashové kapely jako SODOM, KREATOR, OVERKILL, .....Nicméně to není jen kopíračka jejich fontů.
Ako by si opísal vašu kapelu? Je jasné, že nepatríte medzi najaktívnejšie súbory, vonku máte oficiálne len známe splitko „Underground Elite 2013“ a odvtedy vôbec nič. Pracujete na nových veciach a plánujete vôbec budúcnosť TYRANIZER? S koncertnou aktivitou to asi bude lepšie...
Jak už bylo uvedeno, dlouho jsme s Michalem táhli Tyranizer sami. Až po letech zkoušení se k nám přidal na post basáka CARCASS, který měl předchozí zkušenosti např. z kapely KRVAVÁ PRÁCE. S ním jsme odjeli výše zmíněná ELITE TOURS. Nahrávka vznikla poměrně narychlo jako materiál pro nás daleko dříve, než se jelo ELITE 2013, a jsou to skladby z období, kdy jsme ještě ani netušili, jaké bude jméno kapely. Před ELITE TOUR 2013 nebylo kdy tyto skladby znovu nahrát, tak jsme je použili tak jak jsou. Po posledním ELITE TOUR nás opustil basák CARCASS. Po krátkém hledání posílil kapelu Satanda Jokiel se kterým se chvilku secvičovalo a odjelo pár koncertů a poté posílil naše řady druhý kytarista Marek Tichý. V tuto chvíli pilujeme skladby po stránce sól, dvojhlasů a jiných aranží. Kapela si pěkně sedla a myslím, že se je naživo nač těšit. Nahrávání materiálu plánujeme někdy po létě. Co se týká koncertního hraní, tak se snažíme živě hrát, ale abychom to také nijak nepřeháněli. Snažíme se, pokud to jde, minimálně jednou za měsíc zahrá žívý gig.

Český Thrash Metal má tradíciu už od 80tych rokov, tento žáner bol u vás vždy dôležitý a dôkazom je množstvo ortodoxných kapiel do dnes. Prečo ste sa rozhodli hrať práve Thrash Metal v jeho divokej a ortodoxnej forme? Ktoré kapely mali na vás silný vplyv a ktorý album môžeš počúvať každý deň dokola?
Za mě je to jasné. Metal jsem díky staršímu bratrovi poslouchal od relativně útlého věku, ikdyž to byl v tu dobu jen heavy metal. Když jsem pak zaslechl první tóny Reign in blood od Slayer, bylo pro mě jasno. Pak už jsem jen nabalil Kreator a SODOM. Ostatním kapelám jako jsou OVERKILL, TESTAMENT, DESTRUCTION, EXODUS atd. jsem přicházel postupně na kloub až následně. To ale neznamená, že bych zanevřel na heavy metal nebo jiné styly. Desky, které bych mohl poslouchat neustále dokola jsou paradoxně z trochu jiného ranku. Za mě je to Spiritual Healing od Death a Necroticism od Carcass. Z thrashe by to bylo asi Reign in blood od Slayer a Agent orange od SODOM.

Na spomínanom splitku máte tri skladby Teror, Posedlost a Zabij! Koľko skladieb máte v skutočnosti zložených, keďže naživo  hrať len tri je dosť málo? Ako dlho vám trvalo zložiť spomínané tri?
V tuto chvíli máme nazkoušených 9 skladeb. V šuplíku mám rozpracované další 3 nebo 4 věci. V otazce uvedené tři skladby jsou dost staré, takže si nepamatuji na to, jak dlouho trvalo je dát dohromady. Co si matně vzpomínám, tak přibližně kolem 2 dnů na každou. Aranž dát dohromady nám trvalo s Michalem maximálně den. Pak už jen dopilování a dopracování ve zkušebně.

Aká bola vôbec prvotná myšlienka založiť extrémnu Metalovú kapelu? Niektorí z vás hrajú aj v známejšej kapele Agmen, ktorá je žánrovo trochu inde, no ja tie náznaky čierneho umenia cítim aj v pozadí vášho Thrash Metalu, myslím niektoré druhy harmónií, atmosféra, texty a podobne...
U Agmen byly v průběhu let podobné personální problémy jako u TYRANIZER (Připadá mi, že v našem okolí už o tuto muziku nemá z muzikantů nikdo zájem). Stále se měnila sestava a lidi nám na to házeli vidle třeba i dva dny před vystoupením. Tam byl zárodek toho, že jsme se scházeli s Michalem jen ve dvou na zkouškách a já mu zahrál své nápady z thrashového ranku. Jemu se to líbilo a tak jsme postupně na zkouškách Agmen nacvičili tři výše zmíněné skladby. S těmi známkami černého kovu u TYRANIZER to bude možná trochu obráceně. Nikdy jsme se nebáli použít v Agmen riffy z jiného ranku - ať už to byl thrash metal nebo heavy metal. A druhá věc...přeci jen tvoří základ kapely stejní lidé. Alespoň v počátcích tvořili. Počítám, že se to vytříbí a postupem času se to prolne s novými členy a styl se ustálí na originální formě.

Pochádzate zo Žatca, čo je dosť známe mesto kde sa diali hlavne v 90tych rokoch silné veci v rámci metalového undegroundu.  Určite ste pamätníkmi časov kedy Maniac Butcher vydávali svoje prvé veci, ale aj ďalšie kapely a projekty. Ako to tam v tej dobe žilo medzi metalistami a aké je to tam dnes? Máte tam nejaký klub, alebo krčmu kde sa stretávate, kde sa organizujú koncerty a podobne?
No jsme pamětníky a někteří také účastníky. Michal hrál v Manic Butcher na bicí na prvních pár deskách. Co já vím, tak celá metalová scéna v Žatci se držela kolem jediné osoby a tou byl Vlad Blasphemer (RIP). Byl to Michalův bratr. Ten mě v podstatě do Žatce přivedl a díky němu vznikl Agmen a potažmo i Tyranizer. Tedy krom dalších kapel, které byly jeho nebo jím byly nepřímo založeny. Máme klub s názvem Sušárna (původně skutečně sušárna chmele). Tady se scházíme, probíhají zkoušky kapel, koncerty a v minulosti zde hrály významné kapely. Po Vladově smrti se život této metalové komunity trochu utlumil, ale Michal a ostatní se snaží, aby tento odkaz zůstal nadále živý. Sušárna je v současnosti už po rekonstrukci a znovu se tam dějí zajímavé akce. Nejsem ze Žatce a vlastně, krom Michala, z kapely nikdo, takže vnitřní život ve městě až tak neznám.

Túto otázku som položil aj kolegom z Hellocaustor, keďže pochádzate z rovnakého mesta, lokality, položím ju tiež: Je treba povedať, že Žatec má hlbokú, ale aj zaujímavú históriu, či už z doby kamennej, cez éru slovanskú, husitskú, zapojenie sa do 30 ročnej vojny, pred druhou svetovou vojnou väčšina obyvateľstva nemeckého pôvodu ako súčasť tretej ríše a taktiež silný kult pivovarníctva, určite toho bolo omnoho viac. Zaujímaš sa o históriu svojho mesta a aký máš vzťah k nemu a jeho okoliu? Je to pre teba srdcový kraj s najsilnejším genius loci?
Jak už jsem napsal, já nepocházím ze Žatce a ani v něm nebydlím. Nicméně Žatec patří k jednomu z nejhezčích měst v Severních Čechách. Jeho historické centrum si spolu s Kadaní nezadá ani s Prahou. Samozřejmě tato města nejsou tak rozlehlá, ale co se týká zachovalosti a cennosti památek, jsou opravdu významná. K těmto městům by se na severu daly přiřadit ještě Litoměřice. Ostatní města, ikdyž byla možná ještě cennější, dostala za dob socialismu řádně na frak. To už je ale jiná. Takže Žatec má opravdu své kouzlo, je to pro mě opravdu srdcová záležitost.

Myslíš si, že česká Thrash Metalová scéna si vytvorila niečo špecifické, čo ju odlišuje od napr. nemeckej, americkej? Ktoré kapely by si vyzdvihol ako najlepšie či už z Thrashu, alebo aj Black či Death scény u vás?
No česká thrashová scéna je dost specifická už jen tím, že některé kapely vznikaly již za dob socialismu a to je samozřejmě ovlivnilo. Můžeme polemizovat o tom jestli pozitivně nebo negativně, ale ovlivnilo. Když si vezmu, že ti kluci neměli možnost si pustit hned desku např Metallicy nebo jiné kapely ze zahraničí. To je na jednu stranu dost znevýhodňovalo, aby měli možnost držet krok se světem. Nadruhou stranu je to dost zvýhodnilo po pádu komunismu, kdy byl po této zakazované muzice hlad a ty kapely měly možnost z toho něco utrhnout. Tato izolace samozřejmě vytvořila něco trochu specifického. Dnes jsou sice hranice otevřené, ale stejně si tu trochu hrajem na tom našem českém písečku. Toto tolik neplatí pro Death metal a Black metal. Tam existují výjimky, které dokázaly prorazit i mezi konkurencí venku. Nicméně tímto nekritizuji kapely a muzikanty, ale i fans a podhoubí. Jestliže to téměř nikdo nechce dělat a ještě není podpora od fans, tak není jak a co měnit. Je nutná vzájemná interakce a zpětná vazba. Za mě byla svého času nejlepší českou thrash kapelou Ferat s deskou Reinhold. Z death metalu bych to viděl na Krabathor a posléze Hypnos a taky Fleshless. Z black metalu asi Avenger, Dark Storm a svého času nebylo špatné Inferno. Je pravda, že českou scénu moc nesleduju.

Určite sa v textoch opierate o zaujímavé témy ako vraždy, zabíjanie, vojna, nenávisť, smrť a podobne, čiže všetko negatívne myšlienky a temnota. Zaujímali ťa tieto veci už od mladosti, alebo si im prepadol až keď si začal počúvať Metal, kde sa týmto témam venuje každý?
No metal poslouchám od sedmi let a s tím jsem začal inklinovat i k jeho textům. Samozřejmě u heavy metalu to nebylo v takto drsné podobě, ale s nástupem Slayer to bylo vcelku jasné.

Čo pre teba znamená tvoriť, počúvať a hrať extrémny Metal? Je to len záľuba ako zabiť nudu, alebo to znamená pre teba niečo omnoho hlbšie? Zmenil sa časom tvoj vzťah k Metalu ako takému, alebo ho vnímaš stále rovnako, ako keď ťa zaujali prvé nahrávky?
V první řadě je to velký ventil a zábava, která mně osobně drží nad vodou. Vztah k metalu se u mě samozřejmě trochu změnil, tak jak se mění žívotní hodnoty, ale stále zůstává na předních příčkách. Trochu jsem za ty roky vychladl a rozumově dozrál, ale to neznamená, že bych si pouštěl Kabáty nebo ještě líp Michala Davida. Tyhle životní "přerody" já moc nechápu. Většinou ztrácím k takovým lidem důvěru. Muzika není manželka, se kterou se rozvedete a zjistíte, že to vlastně celý ty roky bylo špatně. Spíš pochopím to, že někdo poslouchá metal a k tomu třeba jazz-u některých death smeček je to dneska jedno- a pak ten člověk postupně projde přerodem a věnuje se spíš tomu jazzu. Podle mých zkušeností ten člověk ale na ten metal úplně nezanevře.

Mnoho kapiel sa snaží čo najčastejšie koncertovať, čo najviac skúšať a pilovať sa v hre, nahrávať albumy každý druhý rok a medzi tým prípadne nejaké tie EP, niekedy sa z toho stane až strojový proces, až to vyzerá priemyselne. Ako toto vnímaš? Myslíš si, že tieto aktivity môžu pomôcť kapelám stať sa známejšími? Iné kapely majú jednoducho talent a dokážu vytvoriť niečo zásadné aj bez týchto „športových“ výkonov...
Tato taktika do jisté míry zabírá podle toho co kolem sebe vidím. Základem by měl být vždy kvalitní produkt, jinak je to dlouhodobě neudržitelné. Ikdyž v dnešní době kdo ví? Za mě je jedna deska za rok až až. A pokud je opravdu dobrá, tak by to mělo stačit. Je to také dost o štěstí a o marketingu. Mnohdy je dnes marketing nad uměním a toto bude stále horší. Talent a dobré nápady sami o sobě jsou dnes ve většině případů málo. Za vším stojí čím dál víc peníze a začíná to platit i na těch nejnižších úrovních. Toto ale nesouvisí s tím, že má kapela zkoušet a pilovat své nápady. Myslím si, že je jedno jak jednoduchá je Tvá muzika, ale měl by jsi ji umět na 100% zahrát. Toto platí pro celou kapelu a to bez zkoušení nejde.

Mohol by si napísať kedy sa dočkáme novinky od TYRANIZER a ako bude tento materiál vyzerať v porovnaní so starými skladbami? Ok, to by bolo z mojej strany všetko, ak som na niečo dôležité zabudol, môžeš napísať. Tebe a TYRANIZER prajem len to najlepšie do budúcnosti, Thrash´till Death!
Materiál se chystáme nahrávat na podzim tohoto roku. O vydání se dohodneme poté. Krom tří starších skladeb bude na desce ještě dalších šest a možná jedno překvapení. Starší skladby jsme trochu dopracovali a nové pilujeme s nimi. Na desce se budou střídat středně tempé s klasicky rychlými thrashovými motivy. Půjde o klasický old school thrash. Víceméně se bude jednat o skladby v podobném duchu jako jsou již zmíněné tři skladby. Děkujeme Tobě i vašemu časopisu za rozhovor a zdravíme všechny fans!!!

Thrash´till Death!


http://bandzone.cz/tyranizer

Tyranizer                                                 4. 8. 2018 Mortuary
 
interview
Posedlost